Premijer je istaknuo da je samit Inicijative triju mora naglasio važnost energetske, prometne i digitalne suradnje, osobito nakon tektonskih promjena u Europi nakon ruske agresije u Ukrajinu.
"Ovih dana smo slušali koliko su ekonomski, prometni i energetski tokovi izmijenjeni posljednjih 18 mjeseci. I čini se da nisu samo izmijenjeni privremeno, već i strukturalno", rekao je Plenković, dodavši da to zahtijeva prilagodbu država i kompanija.
Pročitajte i ovo
Sjednica Vlade
Plenković: "Nastavljamo reforme čiji je cilj povećati plaće hrvatskih građana"
Inicijativa triju mora zajednički je hrvatsko-poljski projekt pokrenut na ljeto 2016. godine na sastanku u Dubrovniku u cilju jačanja trgovinske, infrastrukturne, energetske i političke suradnje na prostoru između Jadranskog, Baltičkog i Crnog mora.
Pročitajte i ovo
očekuje se pojačana buka
U Zagrebu se očekuje buka: U počast preminulom generalu letjet će MIG-ovi
Grčka je postala dio neformalne političke platforme u četvrtak i pridružila se još 12 članica EU-a - Hrvatskoj i Poljskoj kao suosnivačicama, Austriji, Bugarskoj, Češkoj, Estoniji, Mađarskoj, Latviji, Litvi, Rumunjskoj, Slovačkoj i Sloveniji.
"Ulazak Grčke čini ovu inicijativu još snažnijom, utjecajnijom", rekao je Plenković. Dodao je da zahvaljujući snažnoj predanosti i uključenosti Sjedinjenih Država, ova inicijativa ima i transatlantsku dimenziju.
Pročitajte i ovo
Javio se i gradonačelnik
Đapić se prisjetio košarkaških dana: ''Ja sam šiljio trice, za Tomaševića sam LeBron James''
Ukrajina i Moldavija dobile su status partnerskih zemalja u ovoj inicijativi, a Plenković je na kraju obraćanja pozvao na nastavak potpore Kijevu.