Na stanare u više od 459.000 zgrada primjenjivat će se novi Pravilnik o kućnom redu u zgradama, koji u 24 članka propisuje opća pravila kućnog reda u zgradama, uključujući korištenje zajedničkih prostora, dopuštenu razinu buke, sprječavanje nagomilavanja otpada, satnicu kućnog mira, kao i odstupanja u opravdanim slučajevima uz obveznu prethodnu najavu.
Apokaliptični prizori
VIDEO/FOTO Golemi požar u Dalmaciji: Pogledajte što je navodno pronađeno na požarištu kod Omiša
Za Dnevnik Nove TV
Psihijatar objasnio što bi mogao biti okidač ubojstva u Markuševcu: "U ovakvim slučajevima najčešće se radi o osobama s poremećajem..."
KAKVI PRIZORI
Obitelj ponijela ručak na plažu, a kad su izašli iz mora, doživjeli su noćnu moru
Zabranjeno je svako ponašanje koje narušava mir, sigurnost ili higijenu zgrade, što podrazumijeva prekomjernu buku, neprimjereno korištenje zajedničkih prostorija, oštećivanje imovine, ostavljanje predmeta u hodnicima te zadržavanje neovlaštenih osoba u zgradi.
Kućni red uređuje ponašanje svih stanara, uključujući najmoprimce, a sastoji se od općih i posebnih pravila. Posebna pravila uređuju pitanja specifična za pojedinu zgradu, a ne smiju biti u suprotnosti s općim pravilima. Donose ih suvlasnici natpolovičnom većinom, u skladu sa Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada. Kršenje pravila može rezultirati i novčanom kaznom od 50 do 500 eura ako je tako predviđeno međuvlasničkim ugovorom.
Ilustracija
Foto:
Getty Images
Upravitelji su dužni u roku 60 dana ispisati opći kućni red i objesiti ga da svima bude vidljiv. Odstupanja se mogu dogoditi, ali moraju biti usuglašena većinom glasova suvlasnika.
Suvlasnik je odgovoran za pridržavanje kućnog reda za sve treće osobe koje se koriste njegovim posebnim dijelom zgrade ili su kod njega u posjetu. Nepridržavanje pravila kućnog reda smatra se neurednim izvršavanjem obveza iz međuvlasničkog ugovora. Svaki suvlasnik obvezan je predstavniku suvlasnika dostaviti ime, prezime i kontakt svojih najmoprimaca.
Vrijeme odmora
Kućni red i mir ne smije se remetiti:
- radnim danom od 15 do 17 sati i od 22 sata do 7 sati ujutro
- vikendom i blagdanom od 13 do 17 sati te od 22 do 9 sati ujutro.
Zabrane u zajedničkim dijelovima zgrade
U kućnim vežama, prolazima, zajedničkim hodnicima, na terasama, tavanima i stubištima te okućnici ne smiju se ostavljati bicikli, skuteri, motocikli, romobili, ormari, kuhinjski aparati, vreće, kutije, obuća, otpad i ostale stvari koje mogu izazvati požar ili narušavati izgled.
Izuzetak je držanje bicikala i romobila u unutarnjim zajedničkim dijelovima zgrade pod uvjetom da je korisnicima osiguran slobodan prolaz od najmanje 120 centimetara. Odluku će pojedine suvlasničke zajednice donositi same. Dozvoljeno je držanje dječjih invalidskih kolica u zajedničkim prostorijama, ali također na način da ne ometaju slobodan prolaz.
Imisije
Zabranjeno je dimom, prašinom, neugodnim mirisima, svjetlosnim zagađenjem, odnosno bilo kakvim drugim imisijama ometati stanovanje ili ugrožavati zdravlje korisnika.
Zajednički ili posebni dijelovi zgrade u kojima se stvara dim, prašina, mirisi, buka, svjetlosno zagađenje, odnosno bilo kakve druge imisije, moraju biti odgovarajuće izolirani, odnosno uređeni, i to tako da ne ometa stanovanje i ne ugrožava zdravlje korisnika, odnosno da se spriječi širenje imisija.
Stambene zgrade u naselju
Foto:
Getty Images
Držanje cvijeća
U zajedničkim dijelovima zgrade mogu se držati vaze s cvijećem, ali postavljene tako da ne ometaju kretanje osoba. Cvijeće i bilje na balkonu mora biti u posudama osiguranima od pada i koje zadržavaju vodu da prilikom zalijevanja voda ne bi oštetila prozore, pročelje ili fasadu zgrade.
Ne smije se prolijevati tekućine, isprašivati posteljinu, tepihe ili krpe te bacati predmete, opuške i slično kroz prozore, vrata, balkone i lođe zgrade.
Tende, sjenila, podrum
Na uličnim pročeljima balkona, lođa i terasa ne smiju se postavljati tende, roloi ili sjenila osim ako natpolovičnom većinom suvlasnika nije odlučeno o njihovu jednoobraznom izgledu za cijelu zgradu.
Kućne veže, stubišta, prolazi i zajednički hodnici moraju biti osvijetljeni, a u podrumu je zabranjeno držanje lakozapaljivih stvari i tekućina.
Svaki suvlasnik dužan je brinuti se o tome da ulazna vrata zgrade budu stalno zatvorena i osigurana električnom bravom ili zaključana.
Čišćenje snijega
Korisnici su dužni održavati čistoću stubišta, hodnika i ostalih zajedničkih dijelova i čuvati ih od oštećenja.
Zimi su dužni organizirati čišćenje snijega i leda s krovova i pločnika te spriječiti nastanak moguće štete drugim korisnicima zgrade i trećim osobama na svim površinama koje se nalaze na građevinskoj čestici zgrade.
Za vrijeme padalina i vjetra moraju voditi računa da prozori i vrata zajedničkih dijelova zgrade budu zatvoreni.
Tulumi i kućni ljubimci
Suvlasnici mogu jednom godišnje organizirati proslavu u stanu, ali uz prethodnu najavu barem dva dana prije održavanja i da ne traje dulje od ponoći.
Suvlasnici su također obvezni osigurati da njihovi kućni ljubimci ne uznemiravaju ostale stanare.
Balkon, ilustracija
Foto:
Getty Images
Radovi na posebnim dijelovima zgrade
Prilikom izvođenja radova na posebnim dijelovima zgrade suvlasnici su obvezni na primjeren način, minimalno dva dana prije početka radova, obavijestiti druge suvlasnike i korisnike o vrsti radova, početku i očekivanom trajanju izvođenja radova.
Izvođenje radova u posebnim dijelovima, osim zbog hitnih popravaka, dozvoljeno je isključivo u razdoblju od 8 do 20 sati radnim danom, a subotom od 9 do 19 sati. Nedjeljom, praznikom i blagdanom, osim zbog hitnih popravaka, nije dozvoljeno izvođenje građevinskih radova u posebnim dijelovima zgrade.
Za vrijeme izvođenja radova u zgradi može se privremeno zauzeti primjereni dio zajedničkog dvorišta za smještaj građevinskog i drugog materijala, uz dogovor s predstavnikom suvlasnika odlukom natpolovične većine suvlasnika može se i na drugi način urediti vrijeme u kojem je dozvoljeno izvoditi građevinske radove.
Povrede kućnog reda i kažnjavanje
Za nepridržavanje odredbi kućnoga reda propisuju se novčane naknade u skladu s odredbama Zakona o upravljanju i održavanju zgrada i međuvlasničkog ugovora.
Međutim, kažnjavanje će biti otežano zbog propisane procedure. Naime, sami suvlasnici trebali bi kažnjavati druge suvlasnike za povredu kućnog reda.
Suvlasnik koji uoči povredu kućnog reda to mora nekako dokumentirati, što bi moglo biti problematično zbog Zakona o zaštiti osobnih podataka, a postoji mogućnost da će se u slučaju uočavanja kršenja zvati policija koja bi trebala utvrditi kršenje javnog reda i mira ili kućnog reda.
Nakon toga potrebno je skupiti suglasnost natpolovične većine suvlasnika da se izrekne opomena osobi koja krši kućni red i nakon toga ta se odluka dostavlja upravitelju. On će uputiti tekst u kojem navodi zašto su suvlasnici donijeli takvu odluku i tražit će da se prestane s kršenjem kućnog reda te se prozvanomu daje određeni rok da s time prestane.
Ako u roku od dvije godine isti suvlasnik dobije tri opomene, njemu se (tek tada uz treću opomenu) može izreći "kazna" koja se mora predvidjeti međuvlasničkim ugovorom u rasponu od 50 do 500 eura.