'Sastanci izvršne vlasti s pravosudnom vlašću i državnim odvjetnikom o pitanjima koja se tiču tajnih istraga nisu dobri, nisu dobra poruka za javnost i predstavljaju ustvari miješanje izvršne vlasti u pravosudnu vlast. Toga svaka vlast treba biti svjesna', kazao je Milanović novinarima u Hrvatskom saboru.
Pročitajte i ovo
ECMO uređaji
DORH pokrenuo izvide: Istražuje se nabava 35 uređaja u vrijeme vlade Zorana Milanovića
obljetnica HRZ-a
Milanović: "Očekuje nas neizvjesna 2025."
Naglasio je da osobno, da je na mjestu predsjednice vlade, nikada ne bi tražio sastanak s glavnim državnim odvjetnikom u predmetu koji je tajan i 'vrlo delikatan', o kojemu javnost zna samo iz medija, odnosno ono što je 'netko pustio u novine'.' Da sam na mjestu predsjednice vlade razgovarao bih s mađarskom stranom o odnosima Ine i MOL-a. To je, doduše, trebalo napraviti puno ranije, kada je za to bilo vremena, ali u velikom hladnom svijetu kada se ugovori potpišu onda se oni moraju poštivati i za njih odgovornost preuzeti', rekao je Milanović.
Uzvrat Kosor
Premijerka Jadranka Kosor mu je ubrzo uzvratila kako je je DORH neovisno tijelo, no kad je u pitanju nacionalna sigurnost, s njima moraju surađivati. 'Dogovorili smo se da u zaštiti nacionalnih interesa RH održimo sastanak na tragu napisa koji govore o mnogočemu', kazala je.
Također je imala žestoke kritike na cjelokupni Milanovićev opus. 'Mislim da je Milanović jako nezadovoljan i nervozan što je Hrvatska završila pregovore s EU i više nije u čekaonici. Sada na sve načine pokušava prikriti veliki uspjeh Hrvatske. Kako vi kažete 'šef oporbe' neprekidno i bez prestanka, jer je to njegov jedini program, govori s cinizmom i mržnjom, s podsmjehom i podvalama o stvarima koje ne razumije. Nažalost, ne razumije ni ono što mi danas radimo. Osoba sa tako velikim ambicijama trebala bi imati malo više znanja i više poštovanja prema drugim ljudima. Ipak smo pregovore završili bez njegove potpore. Jedini program koji ima je beskrajna arogantnost i prijezir prema svima onima koji nisu on', kazala je Kosor.
Milanović o potpisivanju ugovora
I Milanović je danas spominjao Europsku uniju. Apelirao je da se tema potpisivanja ugovora svede u realne okvire, odnosno postojeću praksu, pravila i kriterije koji vrijede u EU. 'To uopće ne bi trebala biti tema u Hrvatskoj', rekao je, napominjući da će ugovor, u skladu s dominantnom, isključivom europskom praksom, svakako potpisati veći broj ljudi, odnosno nositelja najviše državne vlasti.
Praksa je u EU, dodao je, da suvereni, dakle predsjednici država te kraljevi i kraljice, pravo na potpisivanje ugovora prenose na predsjednike država, premijere, ministre vanjskih poslova, dakle veći broj ljudi, kao što je, istaknuo je, bio slučaj 1995. te kod proširenja Unije 2004. i 2007. 'To je činjenica i svatko tko to želi treba pogledati službeni glasnik EU i Europskih zajednica pa da vidi kako to izgleda', rekao je Milanović, ocijenivši problematiziranje potpisnika ugovora kao "potpuno nametnutu i pogrešnu temu".'Bio bih najsretniji kada bi se to moglo potpisati već danas, ali do toga će očito proteći još jedan dobar broj mjeseci', kazao je.