"Slažemo se ... da postojeći vizni režim postaje sve ozbiljnija prepreka razvijanju naše suradnje u gospodarstvu, a isto tako i prepreka povećavanju broja ukrajinskih turista u našoj zemlji", rekao je Mesić u izjavi za novinare nakon susreta dodajući da je nedavno s tim u svezi uputio pismo ministrici vanjskih poslova Kolindi Grabar-Kitarović u kojem traži, "u interesu razvoja odnosa Hrvatske s drugim zemljama, ne samo s Ukrajinom - da se hitno poduzmu mjere liberaliziranja viznoga režima, odnosno da se taj režim pojednostavi".
Pročitajte i ovo
Ukrajinski parlament drastično smanjio ovlasti predsjedniku države
Scheffer: NATO, a ne Rusija odlučit će o ulasku Ukrajine
Prema riječima Juščenka, za nekoliko tjedana kreću konzultacije o tome na razini ministarstava vanjskih poslova i "vizni režim bit će liberaliziran".
Dvojica predsjednika također su razgovarala o unapređenju
bilateralnih odnosa kroz jaču gospodarsku suradnju, stanju u Europi, svijetu i regiji, te projektu Družba Adria.
Juščenko je predložio da hrvatski građevinari sudjeluju u gradnji infrastrukture za svjetsko nogometno prvenstvo koje se održava 2012. u njegovoj zemlji.
Govoreći o projektu Družba Adria Mesić je rekao da su razgovarali o energetskim pravcima u Europi, posebice onima koji se tiču Ukrajine i Hrvatske, a jedan od tih pravaca, dodao je, je i Družba Adria.
"Samo onda zemlja ima perspektivu ekonomskog razvoja ako osigura energente, a Ukrajina i Hrvatska žele osigurati energente za svoje zemlje", rekao je Mesić.
Dvojica predsjednika ocijenili su odnose Hrvatske i Ukrajine vrlo dobrima, ali su se složili da je pred njihovim vladama još dosta posla kako bi se iskoristile mogućnosti gospodarske suradnje.
"Naši su odnosi poboljšani naročito u zadnje dvije godine aktivnim političkim dijalogom i siguran sam da se zahvaljujući tome rješavaju sva ključna pitanja koja su pred nama", istaknuo je Juščenko.
Spomenuli su i opasnosti globalnog terorizma te se složili da bi trebalo izbjegavati sve što bi moglo ugroziti sigurnost u Europi i regiji. U tom kontekstu spomenuta je i aktualna nestabilna politička situacija u Ukrajini.
"Nestabilnost u Ukrajini ne bi bila štetna samo za tu zemlju, nego i za srednju Europu, pa i Europu u cjelini", istaknuo je predsjednik Mesić.
Juščenko je rekao da je demokratsko rješenje krize u njegovoj zemlji na pomolu i da su sada sve političke snage u parlamentu suglasne u odluci da se trebaju raspisati prijevremeni izbori koji bi se održali 30. rujna ove godine. U protivnom postoji dogovor, kako je pojasnio, da njegova stranka i stranka bivše premijerke Julije Timošenko izađu
iz parlamenta što bi značilo da bi se prijevremeni izbori održali automatizmom u roku od 60 dana.
Dvojica predsjednika u znak dobrih i prijateljskih odnosa između svojih zemalja međusobno su razmijenili visoka državna odlikovanja. Tako je Mesić uručio Juščenku Velered kralja Tomislava s lentom i velikom Danicom za izniman doprinos promicanju prijateljstva i suradnje između Ukrajine i Hrvatske. Ukrajinski predsjednik je odlikovao svog kolegu Mesića Ordenom Jaroslava Mudrog za visoki doprinos u razvoju bilateralnih odnosa dviju država.
Tijekom Juščenkova posjeta u Uredu predsjednika potpisana su tri sporazuma između dvije zemlje, a to su Program prosvjetne, tehnološke i znanstvene suradnje, Sporazum o carinskoj suradnji te Sporazum o suradnji između Matice hrvatske i Prosvjetnog društva Taras Ševčenko.