Obavijesti Video Pretražite Navigacija

Pad tečaja europskih valuta

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Zabrinutost ulagača na svjetskim deviznim tržištima da bi europske središnje banke mogle odustati od daljnjeg podizanja kamatnih stopa uslijed širenja krize na američkom tržištu hipotekarnih kredita protekloga tjedna rezultirala je značajnijim padom tečaja eura i britanske funte prema dolaru.

 Tako je euro u proteklome razdoblju oslabio 1,6 posto prema dolaru, na 1,3475 dolara. 

Pročitajte i ovo Ilustracija nova službena valuta ANKETA Za dva tjedna prestaje iskazivanje cijena u kunama i eurima: Treba li se produljiti? Tržnica - 1 istječe zakonska obveza Zanimljiv eksperiment na tržnici: Dnevnik Nove TV provjerio je kako se snalazimo bez kuna

Tijekom trgovanja potonuo je na najnižu razinu u
zadnja dva mjeseca od 1,3383 dolara. Britanska funta oslabila je dva posto, na 1,9814 dolara, što je njezin najniži tečaj od proljeća. Istodobno, švicarski franak potonuo je 0,8 posto, na 1,208 franaka za dolar.

"Tečaj dolara nastavlja bilježiti dobitke prema funti i euru kako
jačaju brige ulagača oko toga koliko su ustvari snažna europska gospodarstva",izjavio je James Hughes, tržišni analitičar pri londonskom CMC Marketsu. 

Kazao je i da jačaju špekulacije da bi Bank of England i Europska središnja banka mogle oklijevati s daljnjim
dizanjem kamatnih stopa.

Obje središnje banke ostavile su na svojim posljednjim zasjedanjima kamatne stope nepromijenjenima. 

Tako ključna kamatna stopa u Britaniji iznosi 5,75 posto, a u eurozoni 4,0 posto. 

Nedavno je i američka središnja banka Fed ostavila je ključnu kamatnu stopu na 5,25 posto.

Općenito, tržišta nervozno iščekuju bilo kakav novi dokaz da se
problemi s američkog tržišta drugorazrednih hipotekarnih zajmova šire na ukupno gospodarstvo, što ulagače potiče na povlačenje novca iz rizičnije imovine u sigurniju, odnosno u valute s nižim prinosom. 

U takvim uvjetima najoštrije je potonuo tečaj novozelandskog dolara, koji nosi kamatu od 8,25 posto. Njegov tečaj potonuo je 2,4 posto prema zelenoj valuti, pa stoji 0,632 američka dolara.

Potezi najvećih središnjih banaka u svijetu usmjereni na povećanje likvidnosti u bankovnom sustavu pomogli su donekle umiriti financijska tržišta pogođena nervozom zbog velikih gubitaka banaka i fondova povezanih s krizom na američkom tržištu drugorazrednih hipotekarnih zajmova. 

U proteklih tjedan dana ulile su ukupno više od 300 milijardi
dolara u nacionalne bankovne sustave.

U nastojanju da smiri tržište, američki ministar financija Henry
Paulson izjavio je u četvrtak za Wall Street Journal da će velike
oscilacije cijena na financijskim tržištima naštetiti američkom
gospodarskom rastu, no da je financijski sustav dovoljno snažan da podnese te gubitke bez zapadanja gospodarstva u recesiju. 

A predsjednik Feda u St Louisu William Poole kazao je da nema potrebe za hitnim rezanjem kamatnih stopa. 

No, u petak su američki monetarni zakonodavci neočekivano snizili diskontnu kamatnu stopu za pola postotnog boda, na 5,75 posto, u nastojanju da osiguraju dovoljni dotok kredita gospodarstvu.

U međuvremenu, tečaj jena porastao je na najvišu razinu prema dolaru i euru u zadnjih gotovo 10 mjeseci. 

Tako se dolarom trgovalo po 113,2 jena ili 3,4 posto manje nego u tjednu ranije. 

Euro je potonuo u jednom trenutku na 149,28 jena - najnižu razinu od početka studenoga lani. Tjedan je zaključio na 154 jena.

Tako snažan skok tečaja jena potaknuo je špekulacije da bi japanske monetarne vlasti mogle intervenirati na tržištu kupovinom dolara, što su posljednji put učinile u ožujku 2004. 

Tada je to izraslo u kampanju dugačku 15 mjeseci, u koju je bilo uloženo 35 trilijuna jena ili 305 milijardi dolara. "Institucionalni ulagači likvidiraju imovinu da bi se zaštitili, što rezultira kupovinama jena. 

To povećava vjerojatnost da će Bank of Japan intervenirati, svi su toga svjesni", rekao je Hans-Guenter Redeker, glavni valutni strateg pri BNP Paribasu.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene