'Bio sam naivan, ušao sam u posao s neprovjerenim kupcem, sa kupcem koji nema pokriveno plaćanje iz bilo kojih razloga. Da li je on mislio da će za mjesec dana skupiti novce i platiti, ili je ušao u to s namjerom da neće nikada platiti, ima i takvih. Mislim nakon mjesec dana ti postane jasno da ima i takvih koji su namjerno ušli u posao da te zavaljuju', rekao nam je Jakšić. Od ostalih koji su na popisu, oglasio se tek jedan, vlasnik Stolarije Kapusta, inače jedan od najmanjih dužnika, koji je poručio da tek sada neće platiti ništa.
Pročitajte i ovo
Pitanje prioriteta
Poslodavci ne vide priliku: "Jaz u njihovu zapošljavanju u Hrvatskoj među najlošijima je u Uniji"
Poplavljeni stanovi
Zvali su tim za hitne popravke kanalizacije, a onda je nastao kaos: Troškovi su se penjali na tisuće eura
'Vjerojatno dio tih računaju, aha ma neće on mene tužiti za dvije tisuće kuna, jer sami troškovi postupka naplate i svega ostaloga, advokati, javni bilježnici, to košta daleko više nego taj nesretni dug', objašnjava Jakšić. Dugovi Jakšiću kreću se od 2 i pol do čak 20 tisuća kuna. Za njegovu tvrtku to je mnogo s obzirom da sav posao obavljaju on i njegov sin, i to u iznajmljenom prostoru čiji je mjesečni najam oko 7.000 kuna. I sam priznaje da je najveći krivac za situaciju u kojoj se našao s dužnicima. Svaki bi se poduzetnik prije ulaska u posao trebao raspitati o tvrtki za koju obavlja posao. Najčešći dužnici su mu velike tvrtke.
Ako javni bilježnik potvrdi i ovjeri fakturu, dužnik se može žaliti, ali onda riskira sud i snošenje svih troškova.
Ne valja imati velike klijente, jer vas mogu ucjenjivati
'Jedna stvar je da kada već ulaze u poslove s velikim klijentima da paze da ti veliki klijenti nisu veći od 10 posto njihovih ukupnih prihoda. Znači da nekako ograniče to svoje poslovanje, da nemaju jednog velikog klijenta koji im daje 100 posto posla i sad ako njega izgube da propadne cijela tvrtka, nego da pokušaju naći više manjih klijenata, da nisu ovisni o jednom velikom i da ih on ne može ucjenjivati', objašnjava Gordan Horbec, vlasnik portala imamnovac.com. Na koje se sve načine poduzetnik može zaštititi od neisplaćenih dugova? Prvo i osnovno je da se kod sklapanja posla postavi oštro i samouvjereno i to pod cijenu gubitka klijenta. Drugo pravilo je da odmah starta sa što kraćim rokom plaćanja, a ako je moguće i da zatraži nekakav oblik osiguranja poput zadužnice. Ako klijent insistira da rok otplate bude dulji od primjerice vašeg roka od 30 dana, slobodni ste tom klijentu povećati cijenu.
Zavlačenje radi ekstra zarade
'Znači oni taj novac negdje vrate, oni ga negdje imaju i negdje ga drugdje ulažu i onda žele na taj način na vama još ekstra zaraditi. Oni će i ovako i onako s vama pregovarati, skinuti će vam cijenu i onda će vam još htjeti zakasniti 2-3 mjeseca', ističe Horbec. Ukoliko upadnete u koštac s dužnicima, ne čupajte kosu, jer i tu postoji izlaz. Prvi je ovrha za koju vam je potrebna samo ovjerena faktura. Također, poželjno je da se poduzetnik zbliži s ljudima iz financija i računovodstva, budući da su oni najčešće ti koji mogu progurati fakturu. Ukoliko ni to ne prođe, ne preostaje vam ništa drugo nego s tekstom ovršne isprave otići ravno do javnog bilježnika.
Treba paziti da veliki klijenti ne čine više od 10 posto ukupnih prihoda tvrtke.
Javni bilježnik pa sud
'Otiđite kod javnog bilježnika da on to potvrdi i ovjeri, onda taj vaš dužnik ima rok 8 dana da uloži prigovor. On u tom prigovoru može uložiti svašta, čisto da dobije na vremenu, i ako uloži prigovor vi automatski idete na sud', pojasnio je Horbec. Prema podacima Fine, iz srpnja ove godine, zbog nepodmirivanja dospjelih obveza u roku od 60 dana, neprekidno je bilo blokirano više od 1750 tvrtki. Iznos njihovih nepodmirenih obveza iznosio je gotovo 800 milijuna kuna, što je u odnosu na godinu prije povećanje od čak 67 posto. Slučaj Dragoša Jakšića stoga uopće ne treba čuditi. Da hrvatski pravni sustav funkcionira poput njemačkog ili švedskog sustava, naša priča imala bi sretan završetak. Za razliku od ovih dviju zemalja gdje su pravne osobe prisiljene nestati s tržišta ako se nađu na crnoj listi, u Hrvatskoj takve tvrtke opstaju još godinama. Akter s početka naše priče ironično će završiti riječima kako vlasnici tih tvrtki s ponosom mogu nositi naziv poduzetnika.
'Poduzetnici su oni koji ulaze u kojekakve poslove od 5 ruku i svako sebi nakapa, a onaj tko je zadnji u tom hranidbenom lancu, tko je platio materijal, tko je platio najam, platio radnike, plati sve, on na kraju ostane kusast, eto', zaključio je razočarani Jakšić.
Emisiju Novac možete gledati nedjeljom u jutarnjem terminu na programu Nove TV.