Jer kako sada stvari stoje, u državnoj blagajni moglo bi nedostajati 3,5 milijarde kuna više nego što je Vlada planirala. Svjetska banka predviđa i pad gospodarstva za 1,6 posto. 'Što se duže čeka s rebalansom, to će ga biti teže napraviti i prilagodbe će biti teže, a riječ je uglavnom o mjerama smanjivanja rashoda', rekao je Andras Horvai, voditelj ureda Svjetske banke za Hrvatsku.
Pročitajte i ovo
Pitanje prioriteta
Poslodavci ne vide priliku: "Jaz u njihovu zapošljavanju u Hrvatskoj među najlošijima je u Uniji"
Poplavljeni stanovi
Zvali su tim za hitne popravke kanalizacije, a onda je nastao kaos: Troškovi su se penjali na tisuće eura
Iako Vlada za sada odbija svaku mogućnost rebalansa proračuna čini se da je on ipak realnost. To smatra i Svjetska banaka upozoravajući kako je Vlada pri izradi proračuna pretjerala sa očekivanim rastom naplate poreza. 'I tu će doći do daljnje potrebe za smanjivanje rashoda ili zaduživanja na vanjskom tržištu da bi se zatvorio taj jaz između planiranih prihoda i potancijalno ostvarenih prihoda', rekla je Sanja Madžarevic Šujster, glavna ekonomistica Svjetske banke.
Kako finacirati razliku između realnosti i želje - dva su načina. Novo zaduživanje kod eurobanaka ili uštede. I jedno i drugo biće teška zadaća za Sanadera i Šukera. Zbog prezaduženosti svaka pomisao na novi kredit je strašna, a uštede? One se najlakše provode preko zamrzavanje plaća javnog sektora što Sanader prije lokalnih izbora sigurno neće naparaviti. No, ultimativnim odbijanjem priče o rebalansu vrijeme prolazi a problem čeka.
Spekulira se kako Vlada već potiho revidira određene stavke. Hoće li posudbama dodatno povećati ultrazaduženost ili će povući nepopulrane ali nužne rezove troškova u Hrvatskoj, vjerovatno i jedno i drugo.