Moderna tehnologija i roboti sve se više koriste u ratovanju – bespilotne letjelice kojima se upravlja sa sigurnih mjesta udaljenih tisućama kilometara napadaju ciljeve u Pakistanu i Afganistanu, dok se u izviđanja i provjeru terena, umjesto vojnika, šalju posebno dizajnirani mali roboti.
Pročitajte i ovo
Rise of the machines
Sve inteligentnija računala: Jesmo li blizu scenariju iz Terminatora?
Ništa više neće biti isto
Evo koga bi uskoro mogli zamijeniti - ROBOTI!
Bespilotnim letjelicama i ovakvim robotima zajedničko je da njima upravljaju ljudi tako da oni napadaju samo one ciljeve koje odredi vojska. No, neke zemlje poput SAD-a, Velike Britanije i Izraela (a vjerojatno i Kine i Rusije) razvijaju tzv. 'smrtonosne autonomne robote' kojima na bojnom polju ne bi upravljala vojska već bi oni samostalno donosili odluke.
Mogu li roboti doista uništiti čovječanstvo?
Jasno je kolika opasnost prijeti od ovakvih robota jer bi na bojnom polju mogli ubiti ne samo neprijateljske vojnike, već i civile, odnosno mogli bi se oteti kontroli i ubiti i svoje vojnike. Posebno vijeće UN-a raspravljalo je tijekom ovog tjedna o korištenju takvih robota ubojica, a profesor Christof Heyns predstavio je i specijalni izvještaj u kojem je predložio moratorij na donošenje odluka o uporabi autonomnih robota.
U svom je izvještaju rekao kako roboti nemaju moralnost i ne mogu razmišljati te ne smiju imati mogućnost odlučivanja o životu i smrti ljudi. 'Rat bez razmišljanja može dovesti do mehaničkog pokolja', dodao je Heyns i upozorio na pitanje pravne odgovornosti robota koji bi mogli pobiti veliki broj ljudi, a nitko za to ne bi odgovarao jer oni ne bi primali naredbe od ljudi, već bi sami odlučivali o vojnim akcijama.
Također, ovakve bi robote mogli iskoristiti i represivne države koje bi putem njih mogle spriječiti pobune i prosvjede. 'Želimo li živjeti u svijetu u kojem nas, na temelju algoritma koji donosi odluku, mogu ubiti roboti, bilo da smo vojnici, bilo da smo samo kolateralne žrtve napada', prenijeli su na ABC Newsu jedan od komentara Haynsa s kojim je ovaj specijalni izvjestitelj UN-a pokušao ukazati na brojne opasnosti koje nam prijete ako dopustimo robotima da sami donose odluke o ubojstvima.
Brojne grupe za ljudska prava (pokrenuta je čak i grupa 'Zaustavite robote ubojice') žele da se razvoj i uporaba ovakvih robota u potpunosti zabrani jer je iskustvo s bespilotnim letjelicama pokazalo da, kada se jednom počnu upotrebljavati, nemoguće je zaustaviti njihovo daljnje korištenje.
Oni koji smatraju da bi trebalo dopustiti robotima da se bore na ratištima i da sami ubijaju ljude na temelju algoritma kažu da bi takvi roboti u biti mogli spasiti brojne živote jer bi se na bojišta, umjesto vojnika, mogli slati upravo roboti.
Vrli novi svijet: Radnike zamjenjuju robotima...
Neke zemlje koje već razvijaju ovakve robote obvezale su se da ih neće koristiti neko određeno vrijeme u budućnosti pa je Ministarstvo obrane SAD-a donijelo odluku kako se zabranjuje korištenje robota ubojica u roku od sljedećih deset godina – osim ako posebnu odluku o njihovoj uporabi ne donose neki visoki dužnosnik.
Heyns je rekao kako odluka od desetgodišnjoj zabrani korištenja robota koju su donijeli u SAD-u govori o nesavršenosti ove tehnologije, ali je upozorio i kako postoje 'vrlo snažne sile' iz tehnološke i financijske industrije kojima je u interesu da se oni što prije pojave na ratištima jer bi na njima mogli zaraditi veliki novac.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook