Antonio Fernández Rodríguez, voditelj Instituta za zdravlje životinja i sigurnost hrane na Sveučilištu La Palma, koje je bilo zaduženo za analizu uzroka smrti i zbrinjavanja tijela ulješture, posumnjao je tijekom obdukcije u probavne probleme.
Stoga je pregledao debelo crijevo životinje koju je more izbacilo na obalu i osjetio da se na njemu zalijepilo nešto tvrdo, piše The Guardian.
"Izvukao sam kamen promjera između 50 i 60 centimetara, težak 9,5 kilograma", rekao je patolog kojeg su okružili znatiželjni pogledi ljudi na plaži, "ali nismo znali da je ono što imam u rukama ambra – takozvano plutajuće zlato.
Pročitajte i ovo
Teške ozljede
Brutalna otmica novinarke: Slomili joj sve prste, obrijali glavu i premazali je bojom
Ambra je rijetka tvar koja nastaje u probavnom sustavu grenlandskog kita, a proizvede ju samo jedan od 100 takvih kitova. Najčešće se koristi u industriji parfumerije jer njezini sastojci produljuju postojanost mirisa.
Misteriozno porijeklo ambre razotkriveno je tek početkom 19. stoljeća, u vrijeme kada je kitolov postajao sve rašireniji, a nastaje od ostataka neprobavljenih dijelova lignje i sipe, glavne prehrane ulještura.
Pročitajte i ovo
Sve neprepoznatljiviji
Zavadlav na suđenju napao liječnicu: "Dala mi je dala pogrešan lijek i sada to pokušava zataškati!"
Komad ambre koji je patolog pronašao vrijedan je oko 500.000 eura, a otočki Institut za zdravlje životinja i sigurnost hrane sredstva od njegove prodaje usmjerit će za pomoć stradalima u erupciji vulkana 2021. godine, koja je prouzročila štetu veću od 800 milijuna eura i uništila više od 100 domova.