'Fotografirali su i provjerili sve privedene, a zatim ih pustili, no zadržali su samo Nasrin koja je i dalje u pritvoru bez naloga', napisao je Reza Khandan.
Pročitajte i ovo
DRUGO POGUBLJENJE
Iran smaknuo još jednog muškarca: "Bio je mučen i prisiljen na priznanje"
Jezivi zločini
Najmanje 50 djece prosječne dobi 15 godina ubijeno u Iranu: U zatvorima ih svećenici i psiholozi "preodgajaju" i tjeraju na teške lijekove
Sotoudeh, koja je branila iranske oporbene aktiviste, bila je osuđena na šest godina zatvora 2010., i zabranjena joj je odvjetnička praska jer je proglašena krivom za širenje propagande i kovanje urote protiv državne sigurnosti.
U svijetu je postala poznata kada je 2012. štrajkala glađu 50 dana pošto su vlasti zabranile putovanje njezinoj kćeri.
Sjedinjene Države i Amnesty International, udruga za ljudska prava, kritizirale su Islamsku Republiku zbog slučaja Sotoudeh te je bila puštena iz zatvora u rujnu 2013. Službeni Teheran takvu je odluku donio uoči dolaska predsjednika Hasana Rouhanija u sjedište UN-a u New York nedugo nakon njegove izborne pobjede koju je ostvario obećanjem da će provesti liberalne reforme.
Smrt vješanjem: Ubijena jer je izbola muškarca koji ju je htio silovati
Sotoudeh je u srijedu za Reuters rekla da prosvjeduje pred Odvjetničkom komorom kako bi joj ukinuli zabranu prakse koju je poslušna komora donijela na zahtjev vlasti.
'Od prvog dana u zatvoru, istražitelj mi je rekao da će se koristiti svim svojim ovlastima da me spriječi u obavljanju odvjetničke prakse', rekla je i dodala 'tijekom četiri godine čini se da je u tome uspio'.
Najavila je da će prekinuti prosvjede kada disidentima bude dopušteno raditi.
'Godinama se iranskim disidentima uzima pravo na život, na rad i na obrazovanje', napisala je na Facebooku o aktivistima uhićenima u gušenju prodemokratskih prosvjeda 2009. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook