Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) potvrdio je kako je 71-godišnja žena iz Teksasa umrla od primarnog amebnog meningoencefalitisa (PAM) – rijetke, ali gotovo uvijek smrtonosne infekcije mozga. Zarazila se Naeglerijom fowleri, poznatom i kao "amebom koja jede mozak", nakon što je koristila nepročišćenu vodu iz slavine za ispiranje nosa.
Sukob na Bliskom istoku
Trump: "Izrael i Iran dogovorili su primirje, danas završava rat! Bog blagoslovio svijet!"
Upozorenje
Počinje toplinski val: U ovim će gradovima biti najgore
Savjetnik
U slučaju nuklearnog napada: Savjetnik što trebate napraviti, a što nikako nije preporučljivo
Prema CDC-u, infekcija se razvila nekoliko dana nakon izlaganja, a žena je umrla osam dana nakon pojave prvih simptoma. Prije zaraze bila je potpuno zdrava.
Dr. Stephanie Widmer, toksikologinja i liječnica hitne medicine iz New Yorka, izjavila je za ABC News kako se ovakva infekcija "može dogoditi bilo kome", bez obzira na zdravstveno stanje.
"Ne morate imati nikakva prethodna medicinska stanja. Dovoljan je kontakt s kontaminiranom vodom kroz nos", upozorila je.
Istražitelji su otkrili da je žena kupila kamper prije tri mjeseca, a spremnik s pitkom vodom bio je napunjen prije toga te je mogao sadržavati kontaminiranu vodu. Ali i gradski vodovod mogao bi biti izvor kontaminacije. CDC je naglasio da je važno koristiti destiliranu, steriliziranu ili prokuhanu i ohlađenu vodu pri ispiranju sinusa kako bi se smanjio rizik od infekcije i bolesti.
Što je Naegleria fowleri?
Naegleria fowleri je mikroskopski organizam koji živi u toploj slatkovodnoj vodi – jezerima, rijekama, ribnjacima i termalnim izvorima. Zaraza se događa kada voda s amebom uđe kroz nos, često tijekom plivanja, ali i korištenjem zaražene vode za ispiranje sinusa.
Ameba tada putuje kroz nos prema mozgu i uzrokuje PAM – agresivnu upalu mozga koja uništava moždano tkivo. Zaraza ne nastaje gutanjem kontaminirane vode i ne prenosi se s osobe na osobu.
Simptomi i smrtnost
Simptomi se javljaju u roku od jednog do 12 dana nakon izlaganja. U početku nalikuju gripi ili bakterijskom meningitisu: glavobolja, vrućica, mučnina, povraćanje, ukočen vrat. Ubrzo dolazi do pogoršanja: napadaja, halucinacija, promjena mentalnog stanja i kome, piše ABC News.
Infekcija je gotovo uvijek smrtonosna – preživljavanje je zabilježeno u samo 3 % slučajeva. Od 164 poznata slučaja u SAD-u od 1962. do danas, samo četvero ljudi je preživjelo.
Ako se otkrije dovoljno rano, može se liječiti kombinacijom lijekova, uključujući antifungalne lijekove, a ponekad i antibiotike, rekao je CDC.
"Postoje neki lijekovi koji se mogu davati u bolnici, ali ne postoji nijedan lijek koji se smatra 100 % učinkovitim ili čak vrlo učinkovitim", rekla je Widmer.
Kako se zaštititi?
Dr. Widmer savjetuje izbjegavanje plivanja u netretiranim jezerima, korištenje destilirane, prokuhane ili sterilizirane vode za ispiranje nosa i izbjegavanje upotrebe slavinske vode za takve svrhe bez odgovarajuće filtracije.
Dodaje da je voda u bazenima s ispravnim kloriranjem sigurna, kao i plivanje u oceanima.