Cilj koji je otkrio Dmitrij Rogozin, čelnik svemirske agencije Roskozmos, ambiciozan je jer je Rusija izvijestila o svom prvom probnom lansiranju te rakete tek u srijedu, a zapadni vojni stručnjaci kažu da će biti potrebno više testiranja prije nego što se raketa može rasporediti.
Sarmat može nositi 10 ili više nuklearnih bojevih glava i mamaca i gađati ciljeve udaljene tisuće kilometara u Sjedinjenim Državama ili Europi.
Ovotjedni test, nakon godina kašnjenja zbog financijskih i tehničkih problema, označava demonstraciju snage Rusije u jeku rata u Ukrajini koji je doveo do napetosti sa Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima na najvišu razinu od Kubanske raketne krize 1962.
Pročitajte i ovo
čemu to?
VIDEO Rusi likuju: Objavili video tenka koji drifta razrušenim Mariupoljem i gazi sve pred sobom
Rogozin je u intervjuu za rusku državnu televiziju rekao da će projektili biti raspoređeni u Krasnojarskom kraju u Sibiru, oko 3000 kilometara istočno od Moskve.
Rekao je da će biti postavljeni na ista mjesta i u iste silose kao i rakete Vojevoda iz sovjetskog doba koje se zamjenjuju raketama Sarmat, dodavši da će se time uštedjeti "kolosalni resursi i vrijeme".
Lansiranje "superoružja" bio je povijesni događaj koji će jamčiti sigurnost ruske djece i unuka u sljedećih 30 do 40 godina, dodao je Rogozin.
Pročitajte i ovo
ČEČENSKI BORCI
Objavljene audiosnimke očajnih ruskih vojnika, trojica ubijena zbog pobune: "Pa je*ote, upucajte ih i to je to"
Bojazan Zapada zbog opasnosti od nuklearnog rata porasla je nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo invaziju na Ukrajinu 24. veljače govorom u kojemu se osvrnuo na moskovske nuklearne snage i upozorio da će svaki pokušaj da se Rusiji stane na put "voditi do posljedica na koje niste naišli nikada u svojoj povijesti."
"Izgledi za nuklearni sukob, koji su nekada bili nezamislivi, sada su ponovno mogući", rekao je u ožujku glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres.