Novi napad Irana
Izraelska vojska priopćila je da su iz Irana ispaljeni projektili prema Izraelu. Zapovjedništvo za civilnu zaštitu upozorilo je stanovnike da do daljnjega ostanu u skloništima. Detalji o napadu zasad nisu poznati.
Ubijeno dvoje novinara
U izraelskom napadu na južni Libanon ubijeno je dvoje novinara: Fatima Fattuni, novinarka Al Mayadeena, i Ali Shayeb, dopisnik Al Manara. Oba medija povezana su s Hezbolahom. Predsjednik Libanona Joseph Aoun osudio je napad.
"Pozivamo sva međunarodna tijela da djeluju da bi zaustavila ono što se događa na našem tlu te još jednom izražavamo sućut obiteljima mučenika i novinarskoj i medijskoj zajednici u Libanonu", poručio je.
Ukrajina odgovorila na iranske tvrdnje
Ukrajina je opovrgnula iransku tvrdnju da je pogođeno i uništeno skladište ukrajinskog protudronskog sustava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima. Dodala je da se radi "laži" i "dezinformaciji".
Iran: Pogodili smo skladište ukrajinskog sustava
Iran je priopćio da je gađao skladište ukrajinskog protudronskog sustava u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, za koje tvrdi da se koristilo za pomoć američkim snagama.
Nova glavobolja za Izrael
Dopisnik BBC-a Paul Adams osvrnuo se na uključivanje Hutista u rat protiv Izraela.
"Lansiranje projektila na Izrael, što je počelo sredinom listopada 2023. godine nakon izbijanja rata u Gazi, prouzročila su vrlo malo štete. Napadi su bili sporadični, a većina projektila presretnuta", istaknuo je.
"Međutim, u srpnju 2024. izraelski civil je poginuo kada je dron Hutista zaobišao izraelsku protuzračnu obranu i pogodio stambenu zgradu u Tel Avivu. Obnova napada bit će dodatna glavobolja za Izrael, ali se ne očekuje da će predstavljati značajniji izazov", dodao je.
Nova prijetnja Irana
Iranski predsjednik Masoud Pezeškian najavio je da će Teheran uzvratiti "odlučnim i razornim odgovorom" ako SAD i Izrael napadnu ključnu infrastrukturu i gospodarska središta Irana.
"Rekli smo mnogo puta da Iran ne napada preventivno, ali uzvratit ćemo snažno ako naša infrastruktura ili ekonomski centri budu meta.
Državama u regiji:
Ako želite razvoj i sigurnost, ne dopustite našim neprijateljima da vode rat s vaših prostora", objavio je na X-u.
Trump ismijao saudijskog vođu
Predsjednik SAD-a Donald Trump komentirao je svoj odnos sa saudijskim prijestolonasljednikom Muhamedom bin Salmanom.
"Nije mislio da će mi ljubiti guzicu", rekao je, a više o tome možete pročitati u članku ispod.
Izrael pozvao na evakuaciju
Izraelska vojska izdala je novu naredbu stanovnicima nekoliko sela u blizini grada Tira na jugu Libanona da napuste područje i upute se prema sjeveru.
Izrael je pojačao napade protiv Hezbolaha i izdao opsežne naredbe za evakuaciju područja južno od rijeke Litani. Posljednjih dana izraelski zračni napadi uništili su većinu mostova preko rijeke te odsjekli velike dijelove zemlje od ostatka Libanona.
Iran pogodio američki brod
Iran je objavio da je pogodio američki brod za vojnu podršku u blizini komercijalne luke Salalah u Omanu. Omanska vlada ranije je priopćila da je luka bila meta napada.
Suradnja Ukrajine i UAE-a
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je nakon sastanka s predsjednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohamedom bin Zayedom Al Nahyanom izjavio da su dogovorili suradnju u području obrane.
"Razgovarali smo o sigurnosnoj situaciji u Emiratima, iranskim napadima i blokadi Hormuškog tjesnaca, koja izravno utječe na globalno tržište nafte. Za sve normalne države važno je osigurati stabilnost i zaštititi živote u uvjetima današnjih prijetnji", objavio je na X-u.
Trump: SAD ne mora biti uvijek biti tu za NATO
Američki predsjednik Donald Trump doveo je u pitanje američku potporu za partnere iz NATO-a nakon što Savez nije pomogao Washingtonu u ratu protiv Irana, javlja njemačka agencija dpa.
"Uvijek bismo bili tu za njih, no sada, na temelju njihovih postupaka, mislim da ne moramo, je li tako?", kazao je Trump u petak u Miamiju.
Predsjednik je oštro kritizirao savez jer nije podržao SAD u ratu protiv Irana.
"Zašto bismo mi bili tu za njih ako oni nisu tu za nas?", upitao je Trump.
SAD i Irak jačaju suradnju
SAD i Irak pojačat će suradnju da bi spriječili proiranske napade i osigurali da se irački teritorij ne koristi za pokretanje napada na američke objekte, priopćilo je veleposlanstvo SAD-a u Bagdadu.
Hutisti potvrdili napad
Hutisti su potvrdili su da su tijekom noći iz Jemena lansirali projektil prema Izraelu, čime se ta zemlja uključila u sukob.
Hutisti, koji kontroliraju velik dio Jemena, su ranije ovog tjedna upozorili su da bi se mogli uključiti u rat. U petak su poručili da imaju "prst na okidaču" i da su spremni za "izravnu vojnu intervenciju" ako se bilo koji novi saveznici pridruže SAD-u i Izraelu u sukobu.
Tajland i Iran postigli dogovor
Tajlandski premijer Anutin Charnvirakul objavio je da je Tajland postigao dogovor s Iranom kojim se omogućuje siguran prolazak tajlandskih naftnih tankera kroz Hormuški tjesnac.
Ozlijeđeno 12 američkih vojnika
U iranskom napadu na bazu u Saudijskoj Arabiji ranjeno je najmanje 12 američkih vojnika, od kojih su dvojica teško ozlijeđena. Napad na zračnu bazu Prince Sultan u Saudijskoj Arabiji uključivao je najmanje jedan projektil i nekoliko dronova, a oštećeno je i nekoliko zrakoplova za dopunu gorivom u zraku.
Izrael: Iz Jemena je lansirana raketa
Izraelska vojska tvrdi da je iz Jemena lansiran projektil nakon što su iranski saveznici Huti zaprijetili da će se uključiti u sukob.
U vojnom priopćenju navodi se da su izraelske snage "identificirale lansiranje projektila iz Jemena prema izraelskom teritoriju te da sustavi protuzračne obrane djeluju kako bi presreli prijetnju".