Građani Srbije, njih oko 6,7 milijuna, biraju 250 zastupnika za sastav novog republičkog parlamenta, 120 zastupnika Skupštine Vojvodine i odbornike u 24 skupštine gradova i 150 skupština općina.
Na parlamentarnim izborima sudjeluju 22 izborne liste, od kojih je 10 manjinskih, s ukupno 3.137 kandidata za 250 zastupnika.
Prema istraživanjima javnog mnijenja, tek nekoliko stranaka i koalicija prijeći će izborni prag od pet posto (što se ne odnosi na stranke manjina, na koje se primjenjuje prirodni prag) i osvojiti skupštinske mandate.
Glavna će se borba voditi između Srpske radikalne stranke (SRS) čiji je kandidat Tomislav Nikolić i izborne liste "Za europsku Srbiju", koju predvodi Demokratska stranka (DS) Borisa Tadića, na kojoj su i G17 Plus Mlađana Dinkića, Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV) Nenada Čanka, Sandžačka demokratska partija (SDP) Rasima Ljajića i Srpski pokret obnove (SPO) Vuka Draškovića.
Osim njih, kažu istraživanja, prag će prijeći i koalicija Demokratske stranke Srbije (DSS) Vojislava Koštunice i Nove Srbije (NS) Velimira Ilića, Liberalno demokratska partija (LDP) Čedomira Jovanovića, te koalicija Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivice Dačića, Partije ujedinjenih penzionera (PUPS) i Jedinstvene Srbije (JS).
Na pokrajinskim izborima u Vojvodini sudjeluje 10 izbornih lista, a izbori se održavaju po kombiniranom sustavu. Sa izbornih lista, po proporcionalnom sustavu, bit će izabrano 60 zastupnika pokrajinske Skupštine. Prema Statutu Autonomne pokrajine Vojvodine, svaka općina mora imati najmanje jednog predstavnika u parlamentu, te će još 60 zastupnika biti izabrano po dvokružnom većinskom izbornom sustavu, s dva kandidata u drugom izbornom krugu 25. svibnja.
Parlamentarni i lokalni izbori održavaju se i u 26 općina na Kosovu, gdje će se o 108 lokalnih izbornih lista izjašnjavati nešto više od sto tisuća Srba s Koosva.
Građani Srbije u nedjelju glasaju i u inozemstvu, gdje je otvoreno ukupno 75 biračkih mjesta u 40 zemalja svijeta, a pravo glasa ima 51.211 birača.
Izborna šutnja u nedjelju traje do 20 sati, do zatvaranja biračkih mjesta, a prve procjene izbornih rezultata iznijet će Centar za slobodne izbore i demokraciju (CeSID) u nedjelju navečer oko 22.30 sati.
Republička izborna komisija dužna je, ako ne bude prigovora, u roku od 96 sati od zatvaranja biračkih mjesta objaviti konačne, službene rezultate glasovanja.
Kosovski Srbi glasuju za izbore u Srbiji
Sva biračka mjesta na Kosovu, na kojima se glasuje za srbijanske parlamentarne i lokalne izbore, otvorena su na vrijeme i do sada nisu zabilježene nikakve nepravilnosti, izjavio je u nedjelju u Kosovskoj Mitrovici koordinator Republičke izborne komisije za Kosovo Milinko Bajčeta.
Na Kosovu, u 23 općine na 295 biračkih mjesta, pravo biranja zastupnika za republički parlament i lokalne skupštine općina ima 115.712 osoba s pravom glasa.
Kosovske vlasti i međunarodna tijela zauzeli su stajalište da održavanje srbijanskih izbora na Kosovu neće sprječavati, ali neće priznati ni njihove rezultate.
Tijekom protekle noći na zidovima brojnih zgrada u Prištini osvanule su poruke protiv srpskih izbora na Kosovu.