Prije stadionske mise papa je posjetio 'Nultu točku' - mjesto rušenja tornjeva Blizanaca WTC-a u terorističkom napadu 11. rujna 2001., gdje je molio i susreo se sa skupinom rođaka žrtava, preživjelih i spasitelja.
Pročitajte i ovo
Kultni stadion New York Yankeesa otišao u povijest
Papa Benedikt XVI. stigao u New York
Misa na stadionu posvećena je 200. obljetnici osnivanja prvih nadbiskupija u SAD-u u New Yorku, Baltimoreu, Bostonu, Philadelphiji i Luisvileu 1808. godine.
Papa je propovijedi pozdravio rast Rimokatoličke crkve u Americi, koja danas broji preko 65 milijuna vjernika, ističući da je SAD "zemlja bogata slobodom" u kojoj su katolici našli ne samo slobodu da prakticiraju svoju vjeru, već i da "u cijelosti sudjeluju u javnom životu".
Benedikt XVI je tijekom posjeta SAD-u opetovano isticao poruku da vjerska sloboda ne znači samo slobodu vjeroispovijesti, već da ona podrazumijeva i važnu ulogu vjere i vjernika u oblikovanju javnog života.
>> Papa posjetio 'Nultu točku' WTC-a i molio za mir
>> Papa u UN-u kritizirao i pozvao na zajedničke akcije
>> Papa se susreo sa žrtvama svećeničke pedofilije
>> Papi Benediktu XVI. u Bijeloj kući priređen najveći doček u povijesti
>> Papa Benedikt XVI. stigao u prvi posjet SAD-u
Opetujući svoje protivljenje sekularnosti zapadnog društva, koja je u Americi manje izražena nego u Europi, papa je naglasio kako "ne postoji ljudska aktivnost koja može biti izdvojena iz Božje vlasti".
Rekavši kako "autoritet i pokornost nisu lake riječi da ih se danas izgovara", posebno u društvu koje s pravom pridaje veliku vrijednost osobnoj slobodi", papa je poručio da prave slobode nema bez predavanja vjeri.
"Evanđelje nas uči da je istinska sloboda, sloboda Božje djece, samo u vlastitom predavanju koje je dio tajnovite ljubavi. Bog nam govori da samo gubeći sebe, možemo stvarno pronaći sebe", rekao je Benedikt XVI.
Vjernici su ispunili stadion Yankeesa do posljednjeg mjesta, pjevajući, plješćući i mašući zastavicama Vatikana, koje su ih čekale u paketu na sjedalima.
Najveći pljesak papa je dobio kada je izrazio protivljenje pobačaju, rekavši da "Isus Krist jamči dostojanstvo svih ljudskih bića, uključujući i one najranjivije, nerođenu djecu u majčinoj utrobi".
Drugi veliki pljesak Benedikt XVI dobio je za pozivanja mladih u svećeničku službu, jer Crkva u SAD trpi velik manjak svećenika, unatoč priljevu novih vjernika, s useljavanjem katolika iz Latinske Amerike.
Benedikt XVI također je izrazio snažnu potporu imigrantima, kojih je danas u SAD-u 12 milijuna ilegalno i često su izloženi protjerivanju i razdvajanju obitelji, a dio mise i propovijedi izgovorio je i na španjolskom.
Na misi je oko 16 tisuća vjernika primilo svetu pričest.
Papa je i u zadnjem istupu za posjeta SAD-u, izbjegao izravno spomenuti neka od pitanja oko kojih se mnogi američki katolici ne slažu s Vatikanom, kao što su kontracepcija, homoseksualnost i mogućnost da žene postanu svećenici.
Misa Benedikta XVI na stadionu NY Yankeesa bila je treća papinska misa na tom stadionu nakon mise Pavla VI 1965. i Ivana Pavla II 1979. godine, a ujedno i posljednja jer Yankeesi iduće sezone sele na novi stadion.
Američka industrija pamuka u nedjelju je došla na svoje na prilazima stadionu, gdje su na desecima štandova prodavane majice s papinim likom i prigodnim natpisima, te jastuci s natpisom "Spasiteljsko sjedalo" po 10 i 15 dolara, te bedževi, zastavice, platnene torbe i portreti. Mnogi vjernici stajali su pred stadionom s optimističkim natpisom na kartonu "Tražim besplatnu kartu".
Oko 57 tisuća karata podijeljeno je prije mjesec dana, većinom preko crkava. Oko polovice karata dobila je Nadbiskupija New Yorka, a drugu polovicu ostala Amerika, uz prednost obljetničkim nadbiskupijama Baltimorea, Bostona, Philadelphije i Lousvillea.
Nakon svečanog ispraćaja u newyorškoj zračnoj luci J.F. Kennedy, papa Benedikt se posebnim letom Alitalije vraća u Rim.