Najdugovječniji zatvorenik na smrtnoj kazni na svijetu oslobođen u četvrtak više od pola stoljeća nakon osude za ubojstvo 1968. godine. Okružni sud u japanskom gradu Shizuoki presudio je da 88-godišnji Iwao Hakamada nije kriv na ponovnom suđenju koje su bivši boksač i njegovi pristaše izborili prije desetak godina.
"Sud proglašava optuženog nevinim", rekao je sudac Koshi Kunii.
Hakamada je krhka zdravlja i nije bio prisutan na sudu, ali njegova 91-godišnja sestra Hideko, koja često govori u njegovo ime, nekoliko se puta duboko poklonila Kunii, izvijestio je Daily Mail.
Prije nego što je pušten 2014. godine u očekivanju ponovnog suđenja, Hakamada je bio na smrtnoj kazni 46 godina nakon što je osuđen za ubojstvo svog šefa, njegove supruge i njihovo dvoje tinejdžerske djece.
Međutim, tijekom godina pojavila su se pitanja o lažnim dokazima i iznuđenim priznanjima, što je izazvalo preispitivanje japanskog pravosudnog sustava, za koji kritičari tvrde da drži osumnjičene kao taoce.
Stotine ljudi čekale su u redu ujutro ispred Okružnog suda u Shizuoki pokušavajući osigurati mjesto za presudu u toj sagi o ubojstvima koja je zaintrigirala naciju.
"Toliko smo dugo vodili bitku koja se činila beskrajnom, ali vjerujem da će ovog puta to biti riješeno", rekla je Hideko novinarima u srpnju.
Ponekad izgleda kao da živi u svijetu fantazije
Japan je jedina velika industrijalizirana demokracija osim Sjedinjenih Američkih Država koja ima smrtnu kaznu, što podupire velik dio javnosti. Hakamada je peti zatvorenik na smrtnoj kazni kojem je odobreno ponovno suđenje u japanskoj povijesti nakon Drugog svjetskog rata. Sva četiri prethodna slučaja također su završila oslobađajućom presudom.
Nakon desetljeća pritvora, većinom u samici, Hakamada ponekad izgleda kao da živi u svijetu fantazije, rekao je njegov glavni odvjetnik Hideyo Ogawa.
Govoreći za AFP 2018. godine, Hakamada je istaknuo svoju stalnu borbu za oslobađajuću presudu rekavši da se osjeća kao da se svaki dan bori u ringu.
"Jednom kad pomisliš da ne možeš pobijediti, nema puta do pobjede", rekao je.
Ispred suda Hakamadini pristaše nosili su zastave i transparente te pozivali na oslobađajuću presudu. Atsushi Zukeran, noseći majicu s natpisom "Oslobodite Hakamadu sada", rekao je za AFP da je apsolutno siguran da će on biti oslobođen zbog sumnji u dokaze.
S obzirom na to koliko se dugo slučaj razvlačio, uz Hakamadinu stalnu tvrdnju o nevinosti, "dio mene ne bi mogao potpuno slaviti oslobađanje", rekao je Zukeran.
Iako je Vrhovni sud potvrdio Hakamadinu smrtnu kaznu 1980. godine, njegovi su se pristaše desetljećima borili da se slučaj ponovo otvori. Prekretnica se dogodila 2014. godine, kada je odobreno ponovno suđenje zbog sumnji da su tužitelji mogli podmetnuti dokaze, te je Hakamada pušten iz zatvora.
Hakamada je isprva poricao da je opljačkao i ubio žrtve, ali je sve priznao nakon, kako je kasnije opisao, brutalnog policijskog ispitivanja koje je uključivalo batine. Središnji dokaz na suđenju bila je krvava odjeća pronađena u spremniku misoa – fermentirane sojine paste – godinu dana nakon ubojstava 1966. godine, koja je korištena kao dokaz protiv Hakamade.
Obrana je optužila istražitelje za podmetanje jer su crvene mrlje na odjeći bile presvijetle, ali tužitelji su rekli da su njihovi eksperimenti pokazali da je boja vjerodostojna.
107 zatvorenika čeka smrtnu kaznu
U Japanu se zatvorenici na smrtnoj kazni o vješanju obavještavaju samo nekoliko sati unaprijed. Od prosinca 107 zatvorenika čeka na izvršenje smrtne kazne.
Hakamadin slučaj samo je jedan od bezbroj primjera japanskog takozvanog sustava pravosudnog zatočeništva, rekao je za AFP Teppei Kasai, programski službenik za Aziju u organizaciji Human Rights Watch.
"Osumnjičeni su prisiljeni priznati djela tijekom dugotrajnih i proizvoljnih razdoblja pritvora, a često dolazi do zastrašivanja tijekom ispitivanja", dodao je.
Pročitajte i ovo
Velika šteta
VIDEO Komadi leda skakali po trampolinu, bazen izgledao kao da kuha
Pročitajte i ovo
Ekskluzivno s Pantovčaka
Pogledajte kako je Milanović citirao Thompsona