Zahvaljujući silovitoj ofenzivi u 2014., džihadisti IS-a su zauzeli dio iračkog teritorija sjeverno i zapadno od Bagdada i utvrdili se u Mosulu. Iračke snage koje su u zadnje dvije godine oslobodile veliko područje, osobito u zapadnoj pokrajini Al Anbaru, sada se pripremaju za oslobađanje grada.
Pročitajte i ovo
više od 100 mrtvih
VIDEO Pogledajte trenutak u kojem se svadba iz snova pretvorila u noćnu moru
Nova poruka Americi
Džihadisti pred kamerom odrubili glavu još jednom zarobljeniku
"Zadaća (američkih) snaga bit će pružanje pomoć iračkim sigurnosnim snagama i pešmergama (kurdskim borcima) u operacijama ponovnog zauzimanja Mosula", rekao je direktor Pentagona Ashton Carter, spomenuvši zadaće uvježbavanja i prikupljanja obavještajnih podataka te logističku pomoć.
Usto će američki vojnici "štititi i učvrstiti područja u drugim dijelovima Iraka koja su oslobodile iračke snage", dodao je u prigodi posjeta saveznoj državi Novom Meksiku.
Po riječima visokog američkog vojnog dužnosnika, na teren će se poslati pojačanje sa 615 vojnika. SAD trenutačno ima u Iraku, odakle se vojno povukao krajem 2011., oko 4600 vojnika.
Nešto ranije, službe iračkog premijera Haidera al-Abadija priopćile su da su zatražile "zadnje povećanje" broja američkih vojnih savjetnika kako bi pomogli iračkim snagama u bitci za oslobađanje Mosula.
U priopćenju se navodi da će se broj američkih vojnih savjetnika početi smanjivati čim se završi bitka za Mosul. Zapadni čelnici su dali do znanja da bi ofenziva mogla početi u listopadu, ali Abadi nije htio ništa reći o vremenskom planu vojnih operacija.
Na susretu s iračkim premijerom u New Yorku prošlog tjedna Obama je ocijenio da će ofenziva početi "uskoro". "Bit će to teška bitka, Mosul je velik", upozorio je.
Cilj, naglasio je, nije samo potiskivanje IS-a iz grada, nego i priprema narednog razdoblja: slanja humanitarne pomoći velikih razmjera i obnove grada. Uz slanje vojnih savjetnika u Irak, SAD pruža vladinim snagama veliku potporu iz zraka u njihovim operacijama protiv džihadista. (Hina)