Obavijesti Video Pretražite Navigacija
kazna za aneksiju

Merkel se izjasnila za održavanje sankcija Moskvi

Angela Merkel (Foto: AFP)
Angela Merkel (Foto: AFP) Foto: Afp
Njemačka kancelarka Angel Merkel rekla je u četvrtak u Kijevu, koji je posjetila prvi put od potpisivanja Sporazuma iz Minska, da i dalje podržava sankcije protiv Rusije zbog njezine uloge u sukobu na istoku Ukrajine.

"Nažalost, sporazum iz Minska ne poštuje se, ako i ima napretka on iznosi tek nekoliko milimetara, a zatim se nazaduje. Njemačka će zagovarati nastavak sankcija", rekla je Merkel na zajedničkoj konferenciji s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom. "Bude li napretka, moći ćemo ublažiti sankcije", rekla je kancelarka Njemačke koja je zajedno s Francuskom te Rusijom i Ukrajinom potpisala mirovni sporazum.

Pročitajte i ovo Snimke iz ureda Sve se provjerava VIDEO Procurile snimke ukrajinskog zapovjednika kako se u uredu ljubaka s dvije djevojke Aleksandar Bortnikov Oglasio se i Lukašenko Rusija prozvala krivce za teroristički napad u Moskvi: "Naravno da su to oni"

Europska unija nametnula je teške gospodarske sankcije Rusiji kao kaznu za aneksiju ukrajinskog poluotoka Krim 2014. i upletanja u rat na istoku Ukrajine gdje se snage ukrajinske vlade bore protiv proruskih separatista. Kijev i Zapad optužuju Moskvu da vojno pomaže proruske pobunjenike u sukobu s više od 10.000 mrtvih u četiri godine, no Rusija sve optužbe odbacuje, unatoč dokazima.

"Rusija mora učiniti jednostavnu stvar, otići iz Ukrajine, povući svoje oružje i vratiti Ukrajini njezin teritorijalni integritet", rekao je Porošenko na konferenciji uz Merkel. Osudio je održavanje predsjedničkih i parlamentarnih izbora u dvjema samoproglašenim republikama na istoku Ukraine, Donjecku i Lugansku. "Osudili smo te lažne izbore koje je organizirala Ruska Federacija", rekao je Porošenko i ocijenio "To je jasan znak da Kremlj nije spreman mirno riješiti stanje u Donbasu"

Merkel je prvi put posjetila Ukrajinu otkako su četiri zemlje potpisale Sporazum iz Minska početkom 2015. Taj mirovni ugovor omogućio je znatno smanjenje nasilja u zoni sukoba, ali ga nije i okončao, a političko rješenje je na mrtvoj točki. Merkel i Porošenko trebaju razgovarati i o njemačko-ruskom projektu plinovoda Sjeverni tok 2, kojemu se snažno protive Kijev, Washington i nekoliko europskih zemalja.

Plinovod bi trebao povezati Rusiju i Njemačku zaobilazeći Poljsku i Ukrajinu u čemu kritičari vide politički i gospodarski pritisak Moskve. Merkel se ne odriče Sjevernog toka 2, ali je u nekoliko navrata rekla da "Ukrajina treba ostati tranzitna zemlja" za ruski plin.

(Hina)
 

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene