NASA-in teleskop Kepler napravio je novo veliko otkriće u svojem dugogodišnjem lovu na egzoplanete, a novom otkriću doprinio je i Googleov AI, odnosno umjetna inteligencija, otkrivaju u NASA-i, ne iznoseći previše drugih detalja. Umjetna inteligencija pomogla je analizirajući podatke koje je Kepler prikupio na posve nov način.
Pročitajte i ovo
NASA i Kepler
Otkriven novi planetarni sustav sličan našem: Osam planeta kruži oko zvijezde veće od Sunca
U zviježđu Labud
Kepler pronašao signal prvog egzomjeseca izvan našeg Sunčevog sustava?
NASA će otkriće iznijeti na telekonferenciji zakazanoj za četvrtak u 19 sati po hrvatskom vremenu.
Kepler je u lovu na izvansolarne planete otkad je lansiran 2009. godine. Najnoviji skup kandidata za egzoplanete upotrijebit će kompletniji skup podataka nego ikad prije, zbog analiza s većom razinom sofisticiranosti. Svemirska letjelica krenula je na novu misiju zvanu K2, nakon tehničkih problema u 2013. godini. Misija K2 izmijenjena je verzija prvobitnog plana u lovu na planete, tražeći planete oko bližih crvenih patuljastih zvijezda.
Kepler je bila prva misija koja je mogla vidjeti planete veličine Zemlje oko drugih zvijezda u "naseljivoj zoni", tj. regiji udaljenoj od zvijezde, gdje bi mogla postojati tekuća voda bez da je zamrznuta ili ključa.
Prema NASA-inim izvješćima, do sada je Kepler pronašao 5011 kandidata za status egzoplaneta. Potvrđeno je oko 2515,a potvrđen je i 30 planeta u zoni pogodnoj za razvoj života kakav poznajemo na Zemlji.