Norveška je najsretnija zemlja svijeta, navodi se u ovogodišnjem UN-ovom globalnom izvješću o sreći kojim se pokušava utvrditi razina sreće u 155 država, među kojima je Hrvatska zauzela 77. mjesto.
Pročitajte i ovo
Rane po licu i šavovi
Stravični napadi: Orao nasrtao na ljude i ozljeđivao ih, ubili su ga nakon što je zgrabio malo dijete
uzrok smrti nepoznat
Hvaldimir, slavni beluga kit špijun, pronađen mrtav: "Dotaknuo je srca tisuće ljudi"
UN-ova inicijativa Mreža rješenja za održivi razvoj (SDSN) objavila je šesto godišnje izvješće o sreći u svijetu, uz koje je i ljestvica zemalja na kojoj su zemlje poredane po tomu koliko su njihovi građani sretni. Lista je sastavljena na temelju globalnog istraživanja u 157 država, a ispitanici su stupanj sreće ocjenjivali od 0 do 10, pri čemu nula predstavlja najgori, a deset najbolji mogući život.
Norveška je u ovogodišnjem izvješću zauzela prvo mjesto s prosječnom ocjenom 7,53, ispred Danske (7,52) koja je lani bila najsretnija zemlja. Treći je Island, a u prvih deset još su i Švicarska (koja je bila prva prije dvije godine), Finska, Nizozemska, Kanada, Novi Zeland, Australija i Švedska.
Hrvatska je na 77. mjestu s ocjenom 5,29, što je tri mjesta niže nego prošle godine i punih 15 mjesta lošije u odnosu na izvještaj objavljen 2015. kada je u Hrvatskoj indeks sreće bio 5,75.
Od susjednih zemalja Italija je 48. (5,96), Slovenija 62. (5,75), Srbija 73. (5,39), Mađarska je 75. (5,32), Crna Gora 83. (5,23), BiH je 90. (5,18). Među zemljama EU-a od Hrvata se nesretnijima smatraju samo Grci i Portugalci.
Najnesretnijih pet država na svijetu su Ruanda, Sirija, Tanzanija, Burundi i Srednjoafrička Republika gdje se sreća na skali do deset ocjenjuje trojkama.
"Sretne su zemlje one koje imaju zdravu ravnotežu napretka, socijalnog kapitala (razina povjerenja u društvo), povjerenja u vladu i najmanju nejednakost", rekao je ravnatelj SDSN-a Jeffrey Sachs.
Sjedinjene Države su na 14. mjestu, jednom niže nego lani, Njemačka je 16., Britanija 19., Francuska 31. Odlično je plasirana Kostarika, na 12. mjestu, što je dokaz da za sreću nije potrebno biti ekonomska velesila. (Hina)