Područje Irrawaddy je zatvoreno za strane novinare.
Pročitajte i ovo
Osporena pobjeda oporbe
Mianmarska hunta poništila rezultate izbora iz 1990.
Nakon sedam godina kućnog pritvora
Mianmar: Oslobođen drugi čovjek stranke Suu Kyi
Dužnosnici diplomatskih tijela u Yangonu su krenuli iz tog grada helikopterom, rekao je jedan japanski diplomat.
Taj dužnosnik japanskog ureda u Yangonu je rekao da nemaju precizni program puta inspekcije kojeg je organiziralo mianmarsko ministarstvo vanjskih poslova.
Jedan drugi neimenovani diplomat je rekao da ne očekuju da će imati uvid u realnu i potpunu sliku humanitarnog stanja i vidjeti što žele.
U ciklonu Nargis poginulo je blizu 78.000, a 56.000 ljudi se vode kao nestali, prema službenim informacijama o jednoj od najtežih prirodnih katastrofa u nedavnoj prošlosti.
Međunarodna zajednica strahuje od druge, humanitarne katastrofe za dva milijuna preživjelih od kojih, kako procjenjuje UN, većina nije primila pomoć.
Stranka Aung San Suu Kyi ne priznaje rezultat referenduma
Stranka Aung San Suu Kyi odbacila je u subotu rezultate ustavnog referenduma održanog 10. svibnja u Minamaru, koje je u četvrtak objavila hunta, a prema kojima je više od 92 posto birača podržalo novi ustav.
'Taj rezultat je potpuno lažan', rekao je Nyan Win, glasnogovornik Nacionalne lige za demokraciju Aung San Suu Kyi.
'Vlasti su prisilile ljude da se izjasne 'za' i nisu dopustile da se glasa tajno', ukazali su.
Vojna hunta Mianmara je u četvrtak proglasila pobjedu i istaknula da se 92,4 posto birača izjasnilo za novi ustav na referendumu 10. svibnja. Odaziv je, prema tvrdnjama vlade, iznosio 99 posto.
Hunta je organizirala taj referendum u većini područja zemlje, osim onih koje je najviše pogodio ciklon Nargis koji je odnio više od 133.000 života, prema posljednjim privremenim službenom informacijama.
Glasanje je predviđeno 24. svibnja u okruzima Yangona i Irrawaddy koje je zadesio razarajući ciklon i gdje UN drži da ima dva milijuna unesrećenih.
Glasnogovornik LND-e je naglasio da su rezultati objavljeni i prije završetka glasanja.
'Taj rezultat ne poštuje zakon. Rezulatati se objavljuju tek kada se svi glasači izjasne', rekao je.
Stranka oporbene čelnice Suu Kyu se izjasnila protiv predloženog novog ustava i kritizirala je održavanje referenduma usred humanitarne krize.
Dobitnici Nobelove nagrade za mir određen je kućni pritvor još 2003. godine.
Njezina stranka je uvjerljivo pobijedila na parlamentarnim izborima 1990. godine, ali hunta im nije nikada priznala pobjedu. Vojska je od 1962. godine na vlasti u toj zemlji.
Za prethodni ustav se 1973. izjasnilo 98 posto stanovnika, tijekom referenduma za koji oporba tvrdi da je lažan.