Skupina je upala u Bijelu kuću, gdje su smješteni ured predsjednika Soronbaja Ženbekova i parlament, objavila je novinska agencija Akipress, prenosi agencija dpa.
Pročitajte i ovo
Previranja u Južnoj Koreji
Parlament pokreće opoziv: "Nacija je izbjegla metak, ali je predsjednik možda sam sebi pucao u nogu"
Zbog rušenja kvoruma
Klub Bošnjaka zaradio oštru kritiku SAD-a: "Manipulatori ste, lažni branitelji BiH"
Lokalni mediji prenijeli su da su pristaše oslobodili zatvorenoga bivšega predsjednika Almazbeka Atambajeva (64) iz zatvora državnog odbora za nacionalnu sigurnost.
Prosvjednici, koji traže ostavku predsjednika Ženbekova i održavanje novih parlamentarnih izbora, nisu naišli ni na kakav otpor, tvrde očevici na koje se poziva agencija France presse.
Oporbeni političar i bivši dužnosnik Kursan Asanov preuzeo je ministarstvo unutarnjih poslova, kazao je u utorak glasnogovornik tog ministarstva, a prenosi Reuters.
U utorak ujutro Ured predsjednika objavio je da Soronbaj Ženbekov "kontrolira stanje i vjeruje da će političke snage staviti državni interes iznad vlastitih", prenose agencije.
Neredi u bivšoj sovjetskoj republici počeli su u ponedjeljak, kad su tisuće pristaša političke oporbe zauzele ulice glavnoga trga Ala-To u Biškeku tražeći da izbori budu poništeni.
Prosvjednici su se popeli na ograde zgrade parlamenta i zapalili automobile. Sigurnosne snage zaustavljale su ih vodenim topovima, suzavcem i šok-bombama.
Više od 100 ozlijeđenih
U izvješćima se govori o više od 100 ozlijeđenih.
No u zatvoru, kako javlja AFP, nisu naišli na otpor i oslobodili su bivšeg predsjednika "bez uporabe oružja i bez sile", rekao je Adil Turdukov, jedan od njegovih pristaša koji je prisustvovao sceni.
Vidoesnimke objavljene na društvenim mrežama pokazale su Atambajeva kako pozdravlja svoje pristaše.
U lipnju je Atambajev osuđen na 11 godina zatvora zbog korupcije. Utvrđeno je da je za vrijeme svojeg mandata od 2011. do 2017. organizirao oslobađanje poznatog mafijaškog šefa.
Organizacija za sigurnost i suradnju u Europi (OSCE) koja je neovisno pratila izbore, rekla je da su izbori ukaljani "vjerodostojnim optužbama za kupnju glasova".
Političke nestabilnosti
Prema službenim rezultatima na izborima su vodile dvije provladine stranke, novoosnovana demokratsko-socijalistička stranka Birimdik (Jedinstvo) i Mekenim Kyrgyzstan (Moja domovina Kirgistan), svaka s oko četvrtinom glasova.
U Kirigstanu, zemlji od 6,5 milijuna stanovnika, često je dolazilo do političkih nestabilnosti. U posljednjih 15 godina dva su predsjednika svrgnuta u pobunama, a Atambajev je završio u zatvoru pošto se razišao sa svojim nasljednikom.
Nove nestabilnosti mogle bi zabrinuti Rusiju, koja u toj zemlji ima vojnu bazu, a već je zaokupljena velikim krizama u koje su upleteni njezini saveznici Bjelorusija i Armenija.