Junckera još treba potvrditi Europski parlament na svojoj plenarnoj sjednici od 13. do 17. srpnja. Za to je potrebna većina od 376 zastupnika u Europskom parlamentu, što ne bi trebao biti problem jer nekoliko najvećih političkih skupina podržavaju Junckera.
Pročitajte i ovo
Napetosti rastu
Pred novom je europskom vladom pozamašan posao: "Ne možemo tratiti vrijeme"
politička kriza
FOTO Gruzija na rubu kaosa, uz dramatiče prosvjede uslijedio i niz javnih ostavki: "Ovo sam već jednom vidjela, 2003. godine prije revolucije..."
Juncker je izabran unatoč žestokom protivljenju britanskog premijera Davida Camerona.
Dogovoreno je da se sazove novi summit čelnika EU-a 16. srpnja kada bi se trebalo izabrati kandidate za druge dužnosti - predsjednika Europskog vijeća, visokog predstavnika za vanjsku i sigurnosnu politiku i šefa euroskupine.
Prvi put su čelnici zemalja članica glasovali o novom predsjedniku Europske komisije na Cameronovo inzistiranje. Rezultat je bio 26 prema 2, uz Camerona je stao samo mađarski premijer Viktor Orban.
Hrvatski premijer Zoran Milanović je nakon summita izjavio da je Juncker "jedan razuman, dobar i normalan, ako smijem tako reći, kandidat za predsjednika Europske komisije".
Milanović je ponovio svoje stajalište da je ovaj postupak izbora, gdje politčke skupine u Europskom parlamentu predlažu svoje kandidate za predsjednika Komisije, problematičan i da nije u skladu s ugovorom.
"Ali bio je prešutni pristanak na takvu proceduru, a za pet godina tko bude živ pričat će. Po meni to nije u skladu s ugovorom. Sada nije bilo povratka natrag, ako smo makar prešutno pristali na određena pravila igre, onda ih se trebamo držati do kraja. To je moje stajalište i ja sam podržao Junckera", rekao je Milanović.
Dodao je da ovakav postupak izbora predsjednika Europske komisije onemogućava aktualne premijere da ikada budu izabrani, što je "neobična situacija".
Cameron je preko svog twitter računa poručio da bi članovi Europskog vijeća mogli požaliti zbog novog postupka kojim je izabran Juncker. "Rekao sam čelnicima EU-a da bi mogli požaliti zbog novog postupka izbora predsjednika Komisije. Uvijek ću braniti interese Velike Britanije", rekao je.
Upitan boji li se da će požaliti zbog Junckerova izbora i može li to natjerati Britaniju na izlazak iz EU-a, premijer Milanović je odgovorio negativno. "Na oba pitanja, odgovor je ne".
"Upravo sam sad razgovorao s Cameronom. On je predsjednik jedne kompleksne, u povijest duboko ukorijenjene stranke, koja ima vrlo kompleksan odnos s Europom i euroskepticizmom. On je prije dosta godina obećao da će izići iz Europske pučke stranke i jednom kada se to dogodilo (2009.), od toga više nije mogao pobjeći. Ja u tom povijesno gledam svih uzrok današnjih događaja. Naprosto, to je jedna drukčija europska kultura. Rezultati na nedavnim europskim izborima bili su izrazito nepovoljni za Konzervativnu stranku i to stvara dodatni pritisak na Camerona i njegovu stranku da u ovim pitanjima budu maksimalno rezervirani", rekao je Milanović. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook