Najnovija svjetska kriza: Stručnjak s FPZG-a pojasnio može li Kina napasti Tajvan te koliko će napetost trajati
Piše DNEVNIK.hr,
04. kolovoza 2022. @ 19:49
Najnoviju svjetsku krizu, onu između Kine i Tajvana, u Dnevniku Nove TV komentirao je Davor Boban, izvanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti.
Podijelite
Davor Boban s FPZG-a, gostujući u Dnevniku Nove TV, podsjetio je na prethodne tri velike krize u Tajvanskom tjesnacu. Posljednja je bila 1995. i 1996. nakon što su SAD uručile vizu tadašnjem tajvanskom predsjedniku kako bi ih ovaj posjetio.
Nakon toga Kinezi su započeli su bojevim gađanjem u Tajvanskom tjesnacu na što su Amerikanci odgovorili slanjem dvaju nosača aviona, a sve je rezultiralo povlačenjem Kine.
Profesor Boban smatra da će ova kriza, četvrta po redu, završiti za nekoliko dana ili za nekoliko mjeseci. "Kina nije dovoljno jaka i nema dovoljno veliki interes da sutra krene u okupaciju ."
Većina Tajvanaca želi status quo
Dodao je da je Tajvan, od uspostave demokracije, sve više vezan za vlastiti identitet, odnosno da se sve više odvaja od onog kineskog. "Većina želi status quo. Tajvan ne zanima nikakvo ujedinjenje“. Tome u prilog ide i to što se, dodaje profesor, većina Tajvanaca smatra Tajvancima, a ne Kinezima. "Ne žele žrtvovati svoju demokraciju tako što će potpasti pod kinesku komunističku diktaturu".
Kada je riječ o tajvanskoj ekonomiji, profesor s Fakulteta političkih znanosti smatra da je Tajvan svakako značajan akter u međunarodnim ekonomskim procesima. Smatra da nije ovdje riječ samo o ekonomiji, već i o sigurnosti. "Ako bi pao Tajvan, tad bi bila ugrožena i sigurnost okolnih zemalja“.