Nekadašnja glavna tužiteljica UN-ova suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji Carla Del Ponte od petka sudjeluje u UN-ovoj istrazi ratnih zločina u Siriji, objavila je predsjednica Vijeća za ljudska prava UN-a.
Istraga prikuplja dokaze za moguće buduće procese osobama koje se sumnjiči da su počinili zločine u 18-mjesečnim sukobima kojima pobunjenici žele svrgnuti predsjednika Bashara al-Assada.
>> Švicarska predlaže Carlu Del Ponte za lov na ratne zločince u Siriji
Uz Del Ponte, predsjednica vijeća urugvajska veleposlanica Laura Dupuy Lassere za povjerenika je imenovala i Vitita Muntarbhorna, tajlandskog stručnjaka i nekadašnjeg UN-ova istražitelja. Brazilac Paulo Pinheiro vodi tu međunarodnu istragu koja je počela prije godinu dana. Dosad je razgovarano s više od 1100 žrtava, izbjeglica i prebjega, ali sudionici istrage nisu uspjeli ući u Siriju. U povjerenstvu je i Amerikanka Karen Abuzayd.
Švicarska je predložila da Del Ponte, nekadašnja švicarska glavna tužiteljica, uđe u to tijelo kao povjerenica. Imenovanje tako iskusne pravnice bit će znak da je UN odlučio pravdi privesti one koji krše ljudska prava, rekli su diplomati.
Njezinih osam godina na čelu Haškoga tužiteljstva obilježio je proces nekadašnjem jugoslavenskom predsjedniku Slobodanu Miloševiću koji je 2006. umro i nije dočekao kraj suđenja. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook
-
Podizanje svijesti
Oko 70.000 ljudi u Hrvatskoj na udaru je bolesti koja je uvijek fatalna: No ako se otkrije dovoljno rano...
-
Poslana upozorenja
Izdan meteoalarm za dio Hrvatske: Stižu grmljavinski pljuskovi i jaki udari vjetra
-
mještani kod Magdeburga bijesni
Traži se vozač koji svakog dana baci sendvič uz autocestu: "Nije rekao ženi pa sad mora živjeti s tim"