Aamodt okončao karijeru

Norveški skijaš 35-godišnji Kjetil Andre Aamodt objavio je u subotu navečer završetak karijere.

'Nakon 17 godina stalnih putovanja, natjecanja i brojnih ozljeda, došlo je vrijeme da kažem zbogom. Više nemam ni fizičke ni psihičke snage za nastavak. Vrijeme je da se posvetim svojoj obitelji', izjavio je Aamodt nakon što je jučer primio nagradu za najboljeg norveškog sportaša u 2006. godini.

Aamodt je u svibnju prošle godine operirao koljeno, a na skijaške staze trebao se vratiti u siječnju, uoči SP u Aareu. No,  zaključio je kako bi bilo dosta i tako se pridružio Lasseu Kjusu, koji je u mirovinu otišao u ožujku prošle godine.

Aamodt je najuspješniji alpski skijaš u povijesti olimpijskih igara. Osvojio je osam olimpijskih medalja, od čega četiri zlatne. Posljednje olimpijsko odličje osvojio je prošle godine na ZOI u Torinu, gdje je bio zlatni u super-G.

Na svjetskim prvenstvima skupio je 12 medalja, od čega pet zlatnih. Jednom je bio ukupni pobjednik Svjetskog kupa (1994.). U utrkama Svjetskog kupa ostvario je 21 pobjedu, a čak 62. puta bio je na postolju.