Nakon velikih prosvjeda i neumoljivog porasta slučajeva Kina je ovog mjeseca naglo promijenila politiku odustajući od svojeg režima "zero COVID", koji je uzeo velik financijski i psihološki danak za njezinih 1,4 milijarde ljudi.
Međutim, prema službenim brojkama, u Kini je od početka pandemije početkom 2020. godine umrla 5241 osoba, što je djelić onoga s čime se suočila većina drugih zemalja.
Kina je izvijestila da nema novih smrtnih slučajeva od koronavirusa drugi dan zaredom 21. prosinca. Vlasti, koje su suzile kriterije za smrt od tog virusa, potvrdile su 389.306 slučajeva sa simptomima.
Šangajska bolnica Deji objavila je na svom službenom računu na WeChatu kasno u srijedu da je u gradu bilo oko 5,43 milijuna pozitivnih i da će se 12,5 milijuna u glavnom kineskom komercijalnom središtu zaraziti do kraja godine.
"U ovoj tragičnoj bitci cijeli će Veliki Šangaj pasti, a mi ćemo zaraziti sve osoblje bolnice! Zarazit ćemo cijelu obitelj! Svi će naši pacijenti biti zaraženi! Nemamo izbora i ne možemo pobjeći", poručili su.
U nastojanju da spriječe širenje virusa na cijelu Kinu stanovnici Šangaja izdržali su dvomjesečnu karantenu koja je završila 1. lipnja, a mnogi su izgubili prihode i teško su dolazili do osnovnih potrepština.
Stotine su umrle, a stotine tisuća zaraženo je u ta dva mjeseca.
Stručnjaci kažu da bi se Kina sljedeće godine mogla suočiti s više od milijun smrtnih slučajeva od COVID-a.
Besplatni lijekovi
Zaokret kineske politike zatekao je krhki zdravstveni sustav nespreman - bolnice imaju premalo kreveta i zaliha krvi, ljekarne premalo lijekova a vlasti se utrkuju u izgradnji posebnih klinika.
Manji gradovi udaljeni od bogate istočne i južne obale posebno su ranjivi. Tongchuan, grad od 700.000 stanovnika u sjeverozapadnoj pokrajini Shaanxi, pozvao je u srijedu sve medicinske radnike koji su otišli u mirovinu u posljednjih pet godina da se pridruže borbi protiv COVID-a.
"Zdravstvene ustanove na svim razinama u gradu pod velikim su pritiskom", stoji u priopćenju.
Državni mediji navode da se lokalne vlasti pokušavaju uhvatiti u koštac s nestašicom lijekova, dok farmaceutske tvrtke rade dodatno na povećanju zaliha.
Dongguan, veliki grad u južnoj Kini, rekao je da je ukupno 100.000 tableta ibuprofena stiglo u grad i da će biti distribuirane u 41 državnu drogeriju ovaj tjedan, prije nego što budu besplatno dostupne, izvijestio je Global Times.
U Wuhanu, središnjem gradu u kojem je virus prvi put otkriven krajem 2019., tri milijuna tableta ibuprofena isporučeno je medicinskim ustanovama i maloprodajnim ljekarnama svaki dan od 17. prosinca, stoji u izvješću.
Pročitajte i ovo
Koronavirus u Hrvatskoj
Raste broj preminulih: Stožer objavio nove podatke o zaraženima, pogledajte stanje u svojoj županiji
Vlasti u Sanyi na južnom otoku Hainan postavile su 18 ljekarni za distribuciju besplatnih lijekova, dok ljekarne u Zhoukou daju čak 10 besplatnih tableta dnevno stanovnicima koji predoče osobnu iskaznicu.
Njemačka poslala mRNA cjepiva
Njemačka je priopćila da je poslala svoju prvu seriju BioNTech cjepiva u Kinu kako bi ona najprije dala njemačkim iseljenicima. Berlin se zalaže da se drugim stranim državljanima dopusti da ih uzmu.
To bi bila prva mRNA cjepiva, koja se smatraju najučinkovitijima protiv bolesti, dostupna u Kini koja ima devet domaćih cjepiva protiv koronavirusa odobrenih za upotrebu.
Pročitajte i ovo
20 TISUĆA DOZA
Povijesni preokret: Drugo najjače gospodarstvo svijeta uvozi njemačka cjepiva protiv koronavirusa
Neki kineski stručnjaci predviđaju da će val bolesti COVID-19 dosegnuti vrhunac potkraj siječnja, a život će se vjerojatno vratiti u normalu potkraj veljače ili početkom ožujka.