Tomašević: ''Ovo nije igra. Ja nisam Bandić. Uprava će sudu prijaviti nezakoniti štrajk''
Piše A. Ž. / Hina,
25. siječnja 2023. @ 10:49
Radnici zagrebačke Čistoće ne odustaju od štrajka, okupili su se u dvorištu ispred svoje podružnice Holdinga, a gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević najavio je da će sudu danas prijaviti nezakoniti štrajk te da sindikati trebaju radnicima objasniti neke stvari i preuzeti odgovornost.
Podijelite
Štrajk radnika Čistoće nastavlja se treći dan, a radnici poručuju da ne kane odustati dok ne budu ispunjeni njihovi zahtjevi, pri čemu kao najvažniji ističu onaj da se operativi Čistoće povećaju koeficijenti.
''Neka nam daju otkaze svima'', poručili su, a predsjednica Sindikata Čistoće Zagreb Mirjana Kaltak potvrdila je da se štrajk nastavlja: ''Radnici su svi u Čistoći od ranoga jutra kao jedan. I dalje ostaju ovdje dok im se netko ne obrati, odnosno dok im se ne ispune zahtjevi. Očekuju da im se obrati gradonačelnik Tomislav Tomašević ili članovi Uprave Zagrebačkog holdinga."
Uprava Holdinga prijavit će sudu nezakoniti štrajk u Čistoći
Tomašević je na jutros sazvanoj konferenciji za medije najavio da će Uprava Zagrebačkog holdinga danas sudu prijaviti nezakoniti štrajk radnika Čistoće, a troškovi plaća radnika koji nezakonito štrajkaju snosit će sindikati, što iznosi 100.000 eura dnevno.
Radnike je gradonačelnik pozvao da se vrate na posao s obzirom na to da je pet njihovih zahtjeva prihvaćeno, a o preostalih šest Uprava Holdinga spremna je pregovarati u najkraćem roku: ''Ako se vrate na posao, sankcija za radnike neće biti, a njihove plaće za vrijeme nezakonitog štrajka trebaju snositi sindikati.''
Tomašević je upozorio na to da Holding zbog dugova može završiti u stečaju, a tada će njime upravljati stečajni upravitelj, što može značiti i privatizaciju gradskih poduzeća, protiv čega su se i on i sindikati oduvijek borili.
Sindikate je prozvao jer tvrde da štrajk nije pod njihovom kontrolom i utjecajem, a u isto vrijeme žele pregovarati o povećanju materijalnih prava u Holdingu, uključujući i Čistoću. Podsjetio na to je da se trenutačno pregovara o novom kolektivnom ugovoru i ustvrdio da se ovakav štrajk u Hrvatskoj još nikad nije dogodio.
''Neka sindikati radnicima objasne neke stvari''
''Za razliku od prošle vlasti, ova vlast poštuje kolektivni ugovor. Bila je i tužena, tada nije bilo štrajka. Mi ne samo da poštujemo kolektivni ugovor nego smo i mimo kolektivnog ugovora dali uputu Upravi Holdinga da ide dodatno povećati materijalna prava. Iako je ugovor na snazi, iako ga poštujemo u cijelosti, mi smo svojevoljno pokrenuli pregovore sa sindikatima da se unaprijede dodatna materijalna prava.''
''Sindikati su se postavili da žele linearno povećanje svih plaća u Zagrebačkom holdingu, i u srednjem menadžmentu i radnicima na najnižim pozicijama. Mi smo htjeli da se u većem postotku povećaju onima koji imaju najniže plaće, a manje onima koji imaju veće plaće. Radnicima koji sada štrajkaju povećane su plaće 13 posto, to će osjetiti na plaći za siječanj u veljači.''
''Volio bih da sindikati objasne zašto su odbili prijedlog Uprave da ne bude linearno povećanje, nego da se najviše povećaju najniže plaće'', rekao je Tomašević.
"Ukinuli smo agencijski rast, poštujemo kolektivne ugovore, povećali smo božićnice, vodimo pregovore i onda nam se dogodi nenajavljeni štrajk. Ne znam kome se to dogodilo, kojem gradonačelniku. Kad smo preuzeli Zagrebački holding, ozbiljno je prijetio bankrot. Da nije bilo Grada Zagreba, radnici ne bi primili plaće. Mi smo dodatno opteretili likvidnost Grada da ne bi nijedan dan kasnila plaća svim radnicima Holdinga, njih gotovo 8000'', kazao je gradonačelnik.
Uprava će danas sudu prijaviti nezakoniti štrajk, najavio je Tomašević te dodao da sindikat treba snositi troškove, a riječ je o 100.000 eura dnevno. ''Mogu razumjeti solidarnost s troje radnika koji su pogriješili. Radnici smatraju da su trebali dobiti stegovnu mjeru, opomenu pred otkaz. Taj je zahtjev ispunjen. No, idući dan došlo je još 11 zahtjeva. Sindikati tvrde da ovo nije štrajk, a što je onda?''
''Sindikat treba reći predstavlja li on radnike ili ne''
Istaknuo je da je Uprava Holdinga spremna odmah prihvatiti pet zahtjeva radnika, a o preostalih šest će pregovarati: ''Spremni smo pregovarati o zahtjevima radnika, ali tražim da se vrate za stol i da se o tome pregovara. Mi ne možemo imati lančanu reakciju po svim poduzećima i podružnicama na ovaj način. Gdje je to moguće da medicinska sestra, recimo, dođe i kaže 'mi smo svi u štrajku'. Ja ne znam za ovakvu situaciju da se dogodila ikada. Kada se to dogodilo u Hrvatskoj?''
''Sindikat treba reći predstavlja li on radnike ili ne i ako ne, koja je njegova poanta'', upozorio je zagrebački gradonačelnik i dodao: ''Sindikati tvrde da to nije štrajk. A što je onda? Ne mogu reći da je štrajk jer bi to bilo nezakonito. Zakon točno regulira kako se može ići u štrajk, u kojim situacijama. Mi smo trenutačno u proceduri mirenja i unatoč tome imamo nenajavljeni štrajk koji traje i traje i koji ide unedogled.''
''Sindikati u ovom trenutku tvrde da to nije pod njihovom kontrolom i utjecajem, a u isto vrijeme žele s nama pregovarati o povećanju materijalnih prava u Holdingu, uključujući Čistoću. Koja je poanta zakonske regulative o štrajku? Vi morate upozoriti poslodavca da se napravi što manja financijska šteta i što manje posljedica za građane'', naglasio je Tomašević.
''Holdingu bi opet mogao zaprijetiti stečaj''
''Holding mora izdati novu obveznicu, a to može samo ako su troškovi pod kontrolom. Ako troškovi odu izvan kontrole, Holding će otići u stečaj, što će dovesti do privatizacije Holdinga ili nekih njegovih podružnica'', upozorio je.
''Stoje li sindikati iza ovoga ili ne? Kad su izašli prvi dan, bili su blijedi kao krpe'', kazao je gradonačelnik i dodao: ''Sindikati moraju preuzeti svoju odgovornost. Mi svoje obaveze poštujemo. Moramo znati s kime pregovaramo i cijelo vrijeme radimo na socijalnom dijalogu.''
"U slučaju štrajka u Čistoći mora raditi 150 radnika. Sad oni kažu da ovo nije štrajk. Što je to onda? Želim da se ovo riješi što prije. Ne želim dolijevati ulje na vatru. Želim da sindikati kažu stoje li iza ovog ili ne. Ako stoje, ovo je nezakoniti štrajk i oni moraju snositi trošak", upozorio je.
"Ovo što oni traže je 40 posto u odnosu na studeni. Radnici dobivaju plaću plus dodatke, to je ukupno oko 990 eura za komunalne radnike", rekao je i dodao kako se nada da neće doći do uvoza stranih radnika.
''Ja nisam kao Bandić''
''Ja nisam kao Bandić. Svako zapošljavanje moralo je dobiti njegov potpis. Nije poanta da ja upravljam svakim poduzećem sam, nego da to čine uprave'', kazao je i dodao da će doći do radnika, ali i upitao: ''S kime da ja razgovaram? Ima li netko mandat reći da nakon 11 prihvaćenih zahtjeva neće doći novih 11?''
''Vjerujem u razum'', kazao je i rekao da se nada da neće doći do situacije u kojoj bi bilo kažnjavanja radnika. Kazao je i da ovo ne smatra svojim osobnim porazom, a građane je zamolio za strpljenje: ''Što se u 20 godina napravilo u gospodarenju otpada? Tu su veliki interesi, mi ih lomimo."
''Razumijem zahtjeve radnika, kažu da su više godina potplaćeni, mi to rješavamo. Spremni smo napraviti dodatne korake, ali pozivam na razum kako bi usluga dalje mogla normalno ići'', poručio je Tomašević.
''Šef Čistoće je ponudio svoju ostavku, nisam je prihvatio''
''Ovdje se ne radi samo o Čistoći, radi se o lančanoj reakciji'', kazao je i ponovio da su morali spašavati Holding s ruba bankrota: ''I tada se dio sindikata s time nije slagao. 700 ljudi u administrativi, ne u operativi - njih fali, svjesni smo toga.''
Kazao je da mu je šef Čistoće ponudio svoju ostavku, ali je nije prihvatio, a nije želio reći koje će opcije imati kako bi riješili smeće kojega je Zagreb pun: ''O opcijama na vrijeme.''
Upitan smatra li da iza svega stoje neki politički oponenti, odvratio je da je to na novinarima da istraže.
Kaltak je ranije istaknula da radnici Čistoće traže povećanje koeficijenata, da se najnižoj grupi složenosti poveća koeficijent na 1,8, a vozačima na 2,4. Podsjetila je da je Uprava Zagrebačkog holdinga dan ranije pristala na pet od njihovih 11 zahtjeva, a radnici kao uvjet povratka na posao traže beskompromisno povećanje tih koeficijenata.
Uprava Holdinga prihvatila je nabavu nove ispravne HTZ opreme i plaćanje kartica vozača, koje su vozači dosad morali plaćati sami. Prihvatili su i zahtjeve za izradu sistematizacije radnih mjesta u roku 30 dana, upute na koji način radnici trebaju prikupljati otpad te besplatni parking za radnike Čistoće ispred podružnice, koji su dosad morali plaćati.
O ostalim zahtjevima u Upravi Zagrebačkog holdinga spremni su pregovarati, a radnici prihvaćaju da se njih pet rješava putem pregovora u procesu mirenja.