Nastavlja se velika reforma pravosuđa. Od danas je s radom prestalo 39 prekršajnih sudova. Sada se zovu stalne službe. No, u Ministarstvu pravosuđa tvrde da promjene nisu samo kozmetičke naravi, nego da će se prosjek sudovanja u Hrvatskoj znatno skratiti.
Pročitajte i ovo
IZJAVA NAKON SASTANKA
Malenica otkrio što je sve ponudio sucima, čeka se njihov odgovor
Odluka pada u utorak
Sprema li se novi štrajk sudaca?: Vlada ili može ispuniti obećano ili...
Bili smo u Samoboru gdje od danas više nema prekršajnog suda. No, promjena je samo na papiru, odnosno na ploči - ne zove se više prekršajni sud u Samoboru, već stalna služba u Samoboru.
'Za građane se apsolutno ništa ne mijenja. Mogu dostavljati u pisarnicu svoje podneske, podnositi optužne prijedloge, tužitelji također, kao što su i do sada', rekla je voditeljica stalne službe suda u Samoboru Vera Matijašić.
Brže pravosuđe - od ponoći se ukida gotovo pola sudova u zemlji
Samoborski prekršajni sud samo je jedan od 61 koji danas prestaju s radom i pretvaraju se u stalne službe. Od danas ih na razini države ima 22, a ukupan broj pravosudnih tijela gotovo je prepolovljen, s 208 na 116. Kroz novu organizaciju sudovanje bi trebalo biti brže.
'Ako je sudac, na primjer u Samoboru, preopterećen s recimo prometnim spisima, takvi spisi mogu doći iznimno u Novi Zagreb, ili neku drugu stalnu službu', rekao je sudac Prekršajnog suda u Novom Zagrebu Edhem Kapetanović. A tisuće i tisuće spisa već je stiglo na općinske sudove. Oni su u reformu ušli prije 3 mjeseca, i već preuzimaju predmete koji se zbog preopterećenosti nisu dugo rješavali.
'Tako da smo preuzeli 34 tisuće parničnih i ovršnih predmeta i 7 tisuća zemljišno knjižnih. Više posla, ali nadamo se da ćemo kao jedan manji sud biti bolje organizirani i učinkovitiji', kaže sutkinja Općinskog suda u Novom Zagrebu Renata Šrekais.
Miljenić: Uštede od smanjenja broja sudova idu za druge potrebe pravosuđa
Da bi sve bilo brže, država je sudovima kupila 3 tisuće novih računala vrijednih 17 milijuna kuna, i uložila u novi elektronski sustav koji raspoređuje suce i predmete.
'Morate znat da mi smo od 2011. - 2013. godine više od 88 milijuna kuna iz proračuna isplatili zbog naknada zbog nesuđenja u razumnom roku', napominje pomoćnica ministra pravosuđa Sanja Nola.
Inače, razuman rok suđenja, barem u ostatku Europe, iznosi 9 mjeseci. U Hrvatskoj se na pravdu čeka najmanje 13.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook