U Istri se masovno otvaraju obrti, ove ih je godine čak 8 posto više nego lani. Trendovi su se promijenili, pa su poslovi za kojima prije desetak godina nije bilo pretjerane potrebe - sada najunosniji biznis.
Podijelite
U Istri cvjeta obrtništvo. I nakon ljetne sezone posla je preko glave.
U Damirovu obrtu za čišćenje danas je 6 zaposlenih, a pred novu turističku sezonu taj će se broj popeti na čak trideset.
"Raste potreba za servisima za čišćenje obzirom na povećanje broja apartmana. Uspjeli smo posložiti posao tako da radimo kroz cijelu godinu. Onda tu ulaze radna stubišta, uredi... Primat u sezoni preuzimaju apartmani, kuće za odmor i kampovi", objasnio je Damir Bubić, vlasnik obrta za čišćenje.
I upravo su takvi servisi za čišćenje, održavanje okućnice i bazena, uz ostale uslužne djelatnosti - jedni od onih obrta koji se posljednjih godina najviše otvaraju u Istri.
"Porast je velik, zapravo na razini Istarske županije trenutno imamo oko 10.400 obrtnika, to je značajan porast od oko 8 posto u odnosu na prethodno razdoblje", rekla je Marijana Kordić iz Ceha uslužnog obrta i obrta za intelektualne usluge.
Veliki boom doživjeli su i građevinski obrti, što je pokazatelj vremena u kojem živimo zadnjih nekoliko godina.
Trgovina je na poluotoku u blagom padu, a ugostiteljstvo, suprotno očekivanom u turističkoj regiji – u stagnaciji.
"Tu ima i puno gospodarstvenika, preko 12 tisuća i nešto. Ima puno i obiteljski poljoprivrednih gospodarstva, preko 5000", rekao je Robert Momić, predsjednik Obrtničke komore Istarske županije.
Pa kad se sve zbroji, kaže, ispada da je svaki šesti stanovnik Istre nositelj nekog vida poduzetništva.
Ključne su, kaže poslovna savjetnica, i potpore koje su se ove godine penjale i do 20 000 eura.
"Kada nije bilo toliko tih potpora, i to na nacionalnoj, lokalnoj i regionalnoj razini, nije bilo ni toliko upita. Međutim svi danas žele biti sebi šefovi i otvoriti svoj poslovni subjekt te uzeti bespovratne potpore", rekla je Irena Šker, poslovna savjetnica..
I dok se u Hrvatskoj bilježi rekordno niska nezaposlenost, nedostatak radne snage je ono što sve na kraju dočeka.
Pa će i Bubić, po nove zaposlene morati potegnuti u inozemstvo.