Žestoke kritike mirovinske reforme: "Prosječan umirovljenik neće dobiti nazad velik dio novca koji je uplatio''
Piše Barbara Štrbac,
24. ožujka 2018. @ 14:39
Svake godine 17 milijardi kuna nedostaje u sustavu za isplatu mirovina. Kako bi se taj problem pokušao riješiti, sprema se nova mirovinska reforma. Prve najave i konkretne mjere poput rada do 67. godine nisu dobro prihvaćene.
Podijelite
Iako smatraju da je mirovinska reforma nužna, ona najavljena, misle zastupnici oporbe, nije dobra.
"Vidi se da najavljene mjere nemaju nikakav utjecaj na mirovinski sustav, nego samo na financijsku stabilnost sustava i to nauštrb radnika", rekao je Mirando Mrsić (SDP).
"Prosječan umirovljenik neće dobiti nazad velik dio novca koji je uplatio. Tek oni koji dožive 90 godina će dobiti sve, a znamo da je prosječna dob umiranja hrvatskog muškarca 77 godina", rekao je Ivan Vilibor Sinčić (Živi zid).
Vladajući umiruju i tvrde da je ono što je najavljeno tek početak.
"To je izuzetno kompleksna materija. Ona ulazi i u radno zakonodavstvo i u socijalnu politiku. Sada imamo niz mirovina koje su praktički na granici socijalne pomoći", rekao je Milorad Batinić (HNS).
Iz oporbe se boje da će, bude li se penalizirao raniji odlazak u mirovinu, njih biti još više. Rad do 67. prihvatljiv je, kažu, samo za neke poslove.
"Najveći broj djelatnosti će to opteretiti jer ne daje priliku mladim ljudima. U jednom manjem broju djelatnosti, kao što je obrazovanje, medicina i tako dalje, to bi sigurno možda trebalo ostaviti jer su u tim poslovima važni ljudi koji imaju veliko iskustvo", rekao je Ivan Lovrinović (PH).
Većina oporbenih stranaka već je ponudila, ili se sprema ponuditi, svoje zakonske prijedloge.
"Predložit ćemo da se onemogući produljenje radnoga vijeka dok imamo tako veliki broj nezaposlenih i da se omogući svima da iz drugog stupa prijeđu u potpunosti u prvi stup, koji bi za njih bio povoljniji", rekao je Sinčić.