Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Kraj radnog tjedna

Saborski klubovi podržali izmjene Zakona o DSV-u

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Sabor je radni tjedan završio raspravom o prijedlogu izmjena Zakona o DSV-u, koji bi trebao dovesti do veće mobilnosti sudaca. Klubovi su zakonski prijedlog podržali.

Hrvatski sabor jutros je zasjedanje nastavio raspravom o prijedlogu izmjena Zakona o Državnom sudbenom vijeću (DSV) u prvom čitanju, koje bi, po riječima ministra pravosuđa Orsata Miljenića, trebale dovesti do veće mobilnosti sudaca, a time i ujednačenijeg rada sudova.

Pročitajte i ovo Gabrijela Kišiček, stručnjakinja za komunikaciju Iz minute u minutu Izborna emisija Nove TV! Komunikacijska stručnjakinja: "Ovo nije bio pobjednički govor" Hrvatski sabor Mimo plaće Saborski zastupnici u tri mjeseca potrošili 247.000 eura: Na jedno je otišlo najviše novca

Tim se Vladinim prijedlogom, sukladno obvezama iz pregovaračkog poglavlja 23. propisuje mogućnost da se sucima izabranima u DSV umanji obavljanje sudačke dužnosti i to predsjedniku Vijeća za 75 posto, a članovima za 50 posto.

>> Sudovi bez novca: Palaču pravde čuvaju samo tri policajca u smjeni!

U cilju postizanja bolje mobilnosti sudaca (mogućnosti njihova premještaja s manje radno opterećenih na radno opterećene sudove) te veće transparentnosti u odlučivanju, propisuje se obveza DSV-a da na svojim internetskim stranicama objavi potrebu popunjavanja slobodnih sudačkih mjesta zbog takvog premještaja.

Suci koji žele biti trajno ili privremeno premješteni u drugi sud DSV-u bi dostavljali pisani zahtjev za premještajem, uz koji bi prilagali i rješenje predsjednika suda o ispunjavanju svoje sudačke obveze u zadnje dvije godine. Temeljem pristiglih zahtjeva, DSV bi sastavljao listu prvenstva sudaca, vodeći računa o postotku ispunjenja okvirnih mjerila za rad sudaca i njihovih ukidnih odluka, vodeći računa o potrebama suda s kojeg se sudac premješta te suda na koji dolazi.

Za pojedine stegovne postupke bit će imenovana posebna vijeća

Zakon predviđa da DSV može za pojedine stegovne postupke imenovati posebno stegovno vijeće koje će provesti postupak, utvrditi činjenice i obrazložiti ih pred DSV-om. U slučaju kada iz ponašanja suca ili njegovog odnosa prema radu proizlazi sumnja na trajni gubitak sposobnosti za obnašanje sudačke dužnosti, na zahtjev predsjednika suda ili DSV-a sudac bi se bio dužan podvrgnuti liječničkom pregledu.

Mišljenje o kandidatima za predsjednika suda i njihovim programima rada tražilo bi se od predsjednika neposredno višeg suda, predsjednika Vrhovnog suda i ministra pravosuđa, koji su ga dužni dati u roku od 30 dana.

Saborski klubovi za predložene izmjene

Saborski su klubovi pozdravili prijedlog izmjena. ocijenivši da će mogućnost premještanja sudaca na općinske sudove u drugim gradovima smanjiti troškove parnica, a manje troškove za pravosuđe očekuju i od odredbi koje bi trebale reducirati broj tužbi zbog kršenja prava na suđenje u razumnom roku.

Vesna Fabijančić-Križanić (SDP) posebno je pohvalila odredbu po kojoj će suci predmete morati rješavati po datumu zaprimanja, upozorivši da su stari predmeti do sada stajali u ladicama, dok su si suci "popravljali statistiku rješavajući veliku količinu malih predmeta".

Apelirala je da Vlada u idućim izmjenama Zakona o DSV-u propiše dužnost sudaca da objave imovinske kartice, na način koji je propisan za saborske zastupnike, članove Vlade i druge dužnosnike. "To je potrebno da bi DSV doista bilo samostalno i neovisno tijelo, koje će osigurati samostalno i neovisno pravosuđe", rekla je.

Premještanjem sudaca do smanjenja troškova

Boro Grubišić (HDSSB) podržao je odredbe u smjeru smanjenja broja tužbi zbog kršenja prava na suđenje u razumnom roku. Pozdravio je i mogućnost premještanja sudaca, ističući da su troškovi putovanja i smještaja takvog suca znatno niži od troškova putovanja desetina osoba na dislocirane postupke. Ocijenio je da će te odredbe donijeti značajne uštede u razdjelu Ministarstva pravosuđa, koje je, smatra, zakinuto smanjivanjem izdavanja za suce vježbenike i Pravosudnu akademiju.

Davorin Mlakar (HDZ) založio se za smanjivanje razlike u bodovanju pisanih radova i usmenog razgovora kandidata za suce.

Laburist Nikola Vuljanić pozdravio je odredbu po kojoj će se nerješavanje predmeta po datumu zaprimanja smatrati stegovnim prekršajem. "Ponekad je potrebno discipliniranje, što dokazuje količina tužbi zbog kršenja prava na suđenje u razumnom roku. To je nešto što država mora platiti i plati, a zapravo su krivi suci koji svoj posao nisu obavili na vrijeme", upozorio je Vuljanić.

I Nada Turina Đurić (HNS) smatra da će predložene izmjene dovesti do značajnog napretka u funkcioniranju sudstva, posebno u dijelu izbora sudaca i vrednovanja njihova reda. "Puno veća disciplina u sustavu i sankcije za neizvršavanje, veliki su pomaci. Nedodirljivost sustava s godinama je prerasla u njegovu apsolutnu nesposobnost", ocijenila je Turina Đurić. (Hina)

DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook  

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene