Škola je počela, a već se proteklih nekoliko godina govori da ocjene učenika nisu realne. Primjerice, u neke gimnazije upadaju samo oni s čistim peticama - zbog roditeljskog pritiska ili nedovoljnih kriterija profesora.
hladnokrvno dvostruko ubojstvo
Bivši muž ubijene tvrdi da ima alibi: Evo što je radio u noći kad mu je bivša supruga ubijena
NAJAVILI ODGOVOR
Iran oštro upozorio: "Zločinačka američka vlada i njezin glupi predsjednik moraju znati..."
Rat na Bliskom istoku
FOTO/VIDEO Iran razmatra radikalan korak, Trump objavio: "Evo kada ću odlučiti hoćemo li napasti"
Reporterka Nove TV, Jelena Rastočić, na Facebook je profilu podijelila svoje iskustvo sa školovanjem i zaključila da joj više vrijede njena tri zanimanja nego jedno gimanzijsko.
"Čitam neke tekstove o školama, upisima i prosjecima. Ja sam bila odličan učenik. Išla na natjecanja iz matematike i zamalo učinila pogrešku života i upisala matematičku gimnaziju. Zamalo. Tjedan dana prije upisa rekla sam svojima da ja ne želim sjediti i štrebati po cijele dane. Da želim nešto zabavno, kreativno. U Metkoviću nije bilo puno opcija pa sam rekla automehaničar ili elektrotehničar... A tad je moja sestra rekla, a zašto ne fotograf? Nisam ni znala da je to zanimanje bila je moja reakcija nakon što sam pitala gdje to ima. Bilo je u Splitu. Mama i tata su me pitali gdje ću živjeti. Rekla sam, pa u domu. Objasnili su mi da je to trogodišnja, obrtnička škola, da dobro promislim što ću kasnije.
Ali nisu niti sekunde dvojili da me puste da to upišem kad sam rekla da sam sigurna da to želim. Sjećam se kada sam došla na upis i kada je profesor pitao tko je tu s osam bodova (prosjek sedmog i osmog razreda). A ja i Kike smo digle ruke i rekle, mi smo sa 10. Na iznenađenje svih. Pitali su nas što tu radimo i zašto nismo upisali fotografiju u Umjetničkoj. Ma bolje da nismo. Naša škola bila je odlična. Imali smo izvrsnog profesora iz fotografije. Puno zabave, smijeha i praktičnog znanja. Pitala sam odmah prvi dan što treba da ne polažem maturu. Trebalo je samo proći s pet. Ok, to mi nije bio problem. U domu sam davala instrukcije iz matematike curama iz viših razreda. Nikada nisam požalila što sam upisala tu školu. Nikada nisam gledala te tri godine kao kraj mog obrazovanja. Cijelo vrijeme imala sam plan ići dalje, na fakultet.
Kako? Pa jednostavno. Kad završim upisat ću prekvalifikaciju za neku četverogodišnju školu i eto. Prekvalificirala sam se za komercijalista (nisam imala pojma šta je to tad). Položila 20 i kusur ispita u par mjeseci, i opet s prosjekom odličan bila oslobođena mature. Prijemni na ADU (srećom) za mene nije dobro prošao. Ispala sam u užem krugu. Ali sam se odmah sutradan zaposlila u foto radnji u Splitu. Iduće godine odlučila sam upisati FPZG. Kažu, teško ćeš proći prijemni bez gimnazijskog znanja, a kamo li upasti bez plaćanja. U tri mjeseca pročitala sam sve sestrine gimnazijske knjige. Otišla na prijemni i upala. Naravno, bez plaćanja. Još prije upisa bila sam odlučna raditi u TV studiju na faksu. Jedva sam čekala doći na kolegij Tene Perišin koja je vidjela tu moju želju i dala mi šansu. Hvala na tome.
Pročitajte i ovo
GOŠĆA DNEVNIKA NOVE TV
Kako pomoći djeci da se vrate u staro normalno? Stručnjakinja o izazovima za školarce i roditelje
Pročitajte i ovo
Novi kurikulumi
Počinje škola, ali uz uvjete koje diktira epidemija: Provjerili smo što čeka oko pola milijuna učenika
Završila sam taj faks na kojem mi je isto bilo zabavno i odlično i ne bih ni to promijenila nikada.
Mi danas imamo gimnazije u koje mogu upasti samo klinci koji su prošli s čistom peticom. Obrtnička zanimanja propadaju. Ja svoja tri zanimanja ne bih nikad zamijenila s jednim gimnazijskim. Vrijede mi daleko više i bilo mi je daleko zabavnije. A da mi fali nekog velikog gimnazijskog znanja ne bih rekla. Što sam htjela naučiti uzela sam knjigu i naučila. Zato mi je žao klinaca koji misle da ako izaberu teži put neće dobro proći. Jer mogli bi proći još bolje i usput se dobro zabaviti!"