Ugovori o dosmrtnom i doživotnom uzdržavanju postali su popularan način za stjecanje nekretnina. Skrb o starijim osobama u zamjenu za nekretninu nudi se i na društvenim mrežama. No ono što je dogovoreno i potpisano često se ne poštuje. Nekretninu je teško vratiti, a briga o starijima i nemoćnima ostaje tek slovo na papiru.
Kada je zašla u ozbiljne godine, Nataša Papeš shvatila je da joj je pomoć sve potrebnija. Ljudi za koje je mislila da su joj prijatelji ponudili su joj da sklope ugovor o dosmrtnom uzdržavanju. Do prijenosa imovine dolazi nakon potpisivanja takvog ugovora, što znači da primatelj uzdržavanja ostaje bez svoje imovine odmah.
"U početku se brinula za mene što se tiče kuhanja, ja sam išla k njima na ručak. Prvu godinu bilo je tako", rekla je Nataša, kojoj su oni uskoro pokazali svoje drugo lice: "Rekao je da mogu biti sretna što sam žensko jer bi mi inače polomio kosti."
Pročitajte i ovo
Umjetna inteligencija
Mostovci ga optužuju za ljevičarenje, učenici ga koriste za zadaće, a Provjereno ga je pitalo zašto se svađaju predsjednik i premijer
Pročitajte i ovo
Javni prostor po mjeri muškaraca
Sprema se za povratak u politiku? "Da se ona ponaša kao Milanović, vjerojatno bi visjela na prvoj banderi"
Zbog nebrige je odlučila raskinuti potpisani ugovor, ali to sve do danas, sedam godina poslije, nije uspjela napraviti. Novi vlasnici odmah su se upisali u zemljišne knjige, no račune nisu prebacili na sebe, pa ih Nataša i dalje plaća.
"Sve režije, komunalno, sve naknade – sve je na moje ime. I ja sve to plaćam otpočetka. Sve do sada", rekla je Nataša.
Nakon potpisivanja počela zanemarivati majku
Pero Štrbak 28 godina živio je u izvanbračnoj zajednici sa Šteficom, koja je 2005. godine potpisala ugovor o doživotnom uzdržavanju s jednom od svojih kćeri.
"Da je ona poštovala ugovor, ja ništa protiv toga ne bih imao. Međutim, niti je vodila brigu o higijeni, niti je vodila brigu o zdravstvenim potrebama, niti je vodila brigu o prehrani", rekao je Pero.
Pročitajte i ovo
Priča Provjerenog
Zenički Sherlock Holmes riješio skoro 3000 slučajeva: "Među najdražim slučajevima mi je onaj kada sam nakon 70 godina spojio oca i sina"
Dvije godine nakon potpisivanja ugovora Štefica se teško razboljela.
"Ostala je živa, ali nepokretna. Onda više nije mogla ni žlicu držati, a kamoli nešto drugo. Bila je slijepa, teško je komunicirala, a poslije je prestala i s komunikacijom", ispričao je Pero.
Kći koja se ugovorom obvezala voditi brigu o majci do kraja njezina života, tvrdi Pero, sedam godina nije posjetila majku. Prije sedam godina Štefica je pokušala raskinuti ugovor. Presuda je trebala biti izrečena u prosincu prošle godine, no preminula je mjesec dana prije toga. Nakon majčine smrti u zemljišne knjige upisala se kao vlasnica stana, a Pero se sada boji da će završiti na ulici.
Pročitajte i ovo
PROBLEMI GRADNJE
Mogu li se i kako spriječiti šokantne scene poput onih iz Turske? Ekipa Provjerenog u Laboratoriju za potresna ispitivanja
Reporterka Provjerenog Barbara Majstorović Ivezić kontaktirala je i drugu stranu ovih priča, odnosno pružatelje usluga. Nitko od njih nije želio pred kamere, poručuju tek da su sudski procesi u tijeku.
Više o pričama Nataše, Pere i Štefice – kao i o pravnim problemima koji dovode do slučajeva poput njihovih – možete pogledati u videoprilogu na vrhu članka.
Provjereno gledajte četvrtkom navečer na Novoj TV, a propuštenu emisiju pogledajte besplatno na novatv.hr