"Smatrao sam da general Čermak ima ovlasti u nizu pitanja... postupao sam na temelju uvjerenja da (Čermak) ima ovlasti da traži akciju od vojnih i policijskih snaga", kazao je na suđenju "Gotovina, Čermak i Markač" Flynn koji je u Kninu boravio od 7. kolovoza do 17. rujna 1995.
Pročitajte i ovo
Ekskluzivno istraživanje Dnevnika Nove TV
Ekskluzivno: Za građane su presudom izjednačeni žrtva i agresor
Kao u noćnoj mori...
Iz sudnice su izlazili u potpunom šoku
Prema njegovim riječima Čermak je "imao široko područje odgovornosti", od civilnih do policijskih pitanja, a taj dojam kod svjedoka je bio učvršćen jer je Čermak s autoritetom govorio da će poduzimati potrebne korake.
"Bio je vojni namjesnik", rekao je svjedok ocjenjujući da se Čermakove ovlasti nisu protezale na vojsku u operativnom smislu.
"Očito je bio nadležan", komentirao je Flynn jedan Čermakov nastup, a opisao je kako je drugom prigodom Čermak izdao zapovijed i šefu policijske stanice u Kninu.
Flynn je kazao i kako je za boravka u Kninu stekao dojam da su podređeni prenosili relevantne informacije Čermaku.
On je svjedočio o nizu sastanaka predstavnika UN-a nakon Oluje s generalom Čermakom na kojima su međunarodni predstavnici prenosili informacije o zločinima, od paljenja do pljačke po sektoru Jug.
General Čermak je tvrdio kako za takvo ponašanje ne postoji "službeno odobrenje" i da hrvatske vlasti čine sve da ga spriječe, a što se tiče istrage pokolja civila u Gruborima 25. kolovoza 1995. Čermak je, prema svjedoku, obećao rezultate do 30. kolovoza.
No obilaskom zaseoka 10-ak dana nakon obećanja Flynn je utvrdio da nema nikakvih znakova istrage jer su čak i čahure koje je na dan zločina vidio kraj jednog tijela još uvijek ležale na podu.
On je prenio kako je Čermakovo objašnjenje za ubijene civile bilo da su se našli u unakrsnoj vatri u obračunu hrvatskih vojnih snaga s "četničkim uporištem".
"Smatrao sam da je to neuvjerljivo objašnjenje", rekao je Flynn.
Flynn je kao pripadnik HRAT-a bio u skupini prvih međunarodnih promatrača koji su ušli 25. kolovoza 1995. u zaseok Grubore, istog dana kada se tamo dogodio pokolj civila i zapaljen veći broj kuća. On je opisao kako su 25. kolovoza pronašli dva tijela u jednoj privatnoj kući, a dan kasnije drugi pripadnici UN-a pronašli su još tri tijela. Za prvu osobu koju je sam pronašao Flynn je kazao da je bila ustrijeljena u glavu iz blizine i pokraj nje su pronađene dvije čahure, a drugoj je bio prerezan vrat.
Tužiteljstvo je pustilo i snimku koju je UN napravio u Gruborima u kojoj je i izjava jedne žene da su taj dan mještani bili pozvani u susjedno selo na sastanak koji nije nikad održan. Po povratku pronašli su ubijene ljude i stoku i zapaljene kuće. Flynn je svojim fotoaparatom zabilježio zločin i te su fotografije uvedene kao dokazi. Flynn je kazao kako je o zločinu isti dan izviješten zamjenik generala Čermaka.
On je opisao i kako su na dan zločina na kilometar od tog zabitog zaseoka prošli pokraj vozila za koja su vjerovali da pripadaju hrvatskoj policiji a koja su snimili i kasnije nadređenima proslijedili podatke o registracijskom broju vozila. Tužiteljica Prashanthi Mahindarante je sucima rekla da je utvrđeno kome su vozila pripadala što će kasnije na suđenju biti izneseno.
Prema optužnici za taj su zločin odgovorni pripadnici specijalne policije.
Svjedok je opisao kako je u obilascima terena tijekom boravka u Kninu vidio niz zapaljenih i uništenih kuća, a u blizini nekih kuća i hrvatske vojnike.
Opisao je kako je 13. kolovoza 1995. vozeći se kroz Kistanje vidio da su brojne kuće spaljene, neke su još gorjele a neke su bile razorene.
Tog dana postali smo zabrinuti, kazao je svjedok, jer smo počeli vjerovati da se radi o sustavnoj kampanji, na osnovu veličine teritorija na kojem su kuće bile spaljene, kao i broja kuća koje su gorjele iako u blizini prethodnih dana nije bilo ni borbi ni topničkih napada.
U sudnici je prikazana UN-ova snimka razaranja i paljevine nastala u tom obilasku.
Flynn je opisao i kako je 6. rujna došlo do promjene stajališta hrvatskih vlasti i tada je Čermak paljevinu i pljačku i na susretu s međunarodnim predstavnicima i u izjavama za medije proglasio sramotom za Hrvatsku uz riječi: "Šta je previše, previše je."
Nekoliko dana kasnije obavijestio je predstavnike UN-a da je od Zagreba zatražio pojačanje snaga civilne i vojne policije na svom području.
Njegove zahtjeve da ga i dalje obavještavaju o slučajevima paljenja ili pljačke Flynn je ocijenio neiskrenima.
Opisao je i da je Čermak bila osoba s kojom su se dogovarale i promjene ograničenja kretanja za pripadnike UN-a po sektoru Jug te da su njegove odluke o proširenju radijusa kretanja poštivane, uz rijetke iznimke kada nisu propuštani na kontrolnim punktovima.
Tužiteljica je preko svjedoka uvela niz izvještaja Akcijskog tima UN-a za ljudska prava (HRAT) iz kolovoza i rujna 1995. u kojima su zabilježena ne samo terenska zapažanja o ubijenima, paljevini, pljački i progonu nego i zapisi s niza susreta s predstavnicima hrvatskih vlasti.
Flynn je posvjedočio i da su neposredno po njegovu dolasku kontrolni punktovi po cestama bili vojni a da je policija počela nekoliko tjedana kasnije postavljati svoje.
Nakon glavnog ispitivanja svjedoka, obrana generala Čermaka započela je protuispitivanje nastojeći na početku utvrditi što je Flynn točno znao o ovlastima generala Čermaka te što je sporazum Vlade RH i UNCRO-a za bivši sektor Jug propisivao u pogledu obveza pripadnika UN-a.
Suđenje se nastavlja u četvrtak protuispitivanjem svjedoka.