Politički analitičar Tihomir Cipek je u razgovoru s reporterkom Dnevnika Nove TV Sabinom Tandarom Knezović razgovarao o pregovorima o sastavljanju vladajuće većine te je rekao da ga ne zabrinjava što ni dva tjedna nakon izbora nitko nije sastavio vladu.
"Vlade se sastavljaju po nekoliko mjeseci. Nakon što pregovori završe, znaju biti ukoričeni u knjige od 200-tinjak stranica u kojima se u detalje govori koja će stranka dobiti koje ministarstvo i koja politika će se voditi. To je uobičajeno", objasnio je.
"Imamo 20 dana da se konstituira Sabor, što se radi izborom predsjednika Sabora, onda imamo još 30 dana da se nekome da mandat za sastavljanje vlade. Ako ne uspije, predsjednik mu može dati još 30 dana ili mu se zahvaliti i tražiti neku drugu osobu koja može dobiti 76 ruku", dodao je.
Pročitajte i ovo
Ususred prosvjeda
Policija upozorava na moguće nerede ljevičarskih skupina: "Energično ćemo reagirati na antisemitizam"
U pregovorima, istaknuo je, uvijek ima malo kazališta za javnost.
"Treba vidjeti kakve su pozicije i nikada nije dobro požuriti u progovore, osim ako imate relativno jaku poziciju, kakvu ima Domovinski pokret. Njihovi uvjeti su jasni i očito da liberalnijem dijelu HDZ-a, kojeg vodi Andrej Plenković, nije drago da se, na primjer, moraju odreći SDSS-a i raditi neke druge koncesije. Dijelu HDZ-a, a taj dio zapravo i pregovora, je ta ideja nekako bliska", rekao je Cipek.
"S tim da tu nema unutarstranačkog sukoba. Ivan Anušić, koji vodi pregovore HDZ-a, je dobar prijatelj s nekima iz Domovinskog pokreta. Međutim, sve to je ispitivanje terena, pravi pregovori počinju s predsjednikom Vlade, koji donosi odluku hoće li ići u koaliciju ili ne. Tako da Anušić radi veliku stvar za svoju stranku i izvješćuje o stavovima DP-a, ali će pravi pregovori početi kad DP za stol sjedne s Plenkovićem", dodao je.
Pročitajte i ovo
Ubio 13-godišnjeg dječaka
VIDEO Objavljena snimka potjere za napadačem u Londonu: "Ulazi ljudima u vrtove! Zaključajte vrata!"
Teško je sada prognozirati kako će pregovori završiti.
"Nekad je HDZ-u bilo lakše pregovarati – lakše je pregovarati sa strankama koje su bliže centru i koje imaju nekakve materijalne interese. Materijalne interese lako zadovoljite, a ideološke teže. Ovdje imate jaki ideološki zahtjev – da SDSS ne sudjeluje u Vladi", istaknuo je Cipek.
"Mislim da će SDSS oni iz Hrvatskog sabora podržati Vladu koja se već formira. Oni su unaprijed rekli da će podržati svaki dogovor koji HDZ postigne", podsjetio je.
Velik broj raskola nakon izbora
Komentirao je i velik broj raskola koji su se dogodili nakon parlamentarnih izbora.
"S jedne strane imate svađe oko fotelja, a s druge strane su ljudi tašti. Puno je emocija. Svojevremeno ste imali sjajan prilog u kojem se s bivšim premijerkama i premijerima razgovaralo o sastavljanju lista pa se vidjelo kako ljudima teško padne ako na listi budu među zadnjima. To je svijet života, a uvijek zastupam tezu da život i politika nisu bitno drugačiji", ustvrdio je.
"Bitno je da onaj tko je u koaliciji s vladajućem strankom zna da je u koaliciji s njom, a da ona nije u koaliciji s njima – da ne bi opet bilo da tajnica priprema ostavke za tri ministra", dodao je.
Pročitajte i ovo
Napeto diljem SAD-a
Drama u Americi: Prosvjednici zauzeli zgradu Sveučilišta i izvjesili poruku "Intifada"
I Cipeka je, rekao je, iznenadio broj raskola.
"Bračni par Raspudić je dobro funkcionirao u Mostu, a za neke ljude poput Mislava Kolakušića se znalo da je on beskompromisan. Tu se to moglo očekivati. Čini mi se da cijela opozicija nije naučila da ne smijete u pregovore ići s ultimativnim zahtjevima ako želite biti u Vladi i ako se želite dogovoriti", zaključio je.
Dnevnik Nove TV pratite svaki dan od 19 sati, a više o najvažnijim vijestima čitajte na portalu DNEVNIK.hr
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr