Reporter Dnevnika Nove TV Hrvoje Krešić predstavio je rezultate ekskluzivnog istraživanja o utrci za gradonačelnika Splita te podsjetio da gradonačelnik Ivica Puljak nije došao na sučeljavanje Dnevnika Nove TV.
zatvorena cesta
FOTO Stravična nesreća kod Zagreba: Dvije osobe poginule, stigao i helikopter
prvi slučaj nakon 25 godina
Smrtonosna bakterija pojavila se u destinaciji koju vole i Hrvati: Zaraženi 53-godišnjak umro
U Kijevu
Nakon razgovora Trumpa i Putina američko veleposlanstvo poslalo upozorenje: "Budite spremni"
"Sigurno bi jedan dio njegovih birača cijenio da je Ivica Puljak sudjelovao na sučeljavanjima, no općenito gledano, pozicija mu nije loša", rekao je Krešić.
Da se danas provode lokalni izbori, 31,4 posto ispitanika koji kažu da bi sigurno ili vrlo vjerojatno izašli na izbore zaokružilo bi u prvom krugu upravo Ivicu Puljka kao svoj izbor. Na drugom je mjestu HDZ-ov Tomislav Šuta, koji može računati na podršku malo više od 24 posto birača.
Puljak i Šuta u prvom krugu
Foto:
DNEVNIK.hr
Na trećem je mjestu Željko Kerum s 13,5 posto podrške. Davora Matijevića, kandidata SDP-a i Možemo!, u prvom krugu podržava gotovo 9 posto ispitanika, a Mostova Franka Kelama njih 6,4 posto. Marina Kovačević ostaje na 4 posto podrške, a čak 11,7 posto ispitanih još uvijek je neodlučno.
Kerum i Matijević u prvom krugu
Foto:
DNEVNIK.hr
Kelam i Kovačević u prvom krugu
Foto:
DNEVNIK.hr
Kako bi mogao izgledati drugi krug?
Jasno je, dakle, da Ivica Puljak ulazi u drugi krug te da će mu se tamo najvjerojatnije suprotstaviti HDZ-ov kandidat Tomislav Šuta.
"To je najizvjesniji scenarij za drugi krug i u njemu bi Puljak pobijedio, ali s ne baš prevelikom prednošću", istaknuo je Krešić.
Ivica Puljak imao bi malo više od 44 posto podrške u drugom krugu, a Tomislav Šuta za dlaku ostaje ispod 40 posto. Oko 10 posto bi bojkotiralo drugi krug i ostalo bi kod kuće, dok svi ostali ili ne znaju ili ne žele reći.
Pritom bi 28 posto birača Željka Keruma iz prvog kruga u drugom zaokružilo aktualnog gradonačelnika, a više od polovice Tomislava Šutu. Ostali ili ne izlaze ili još nisu odlučili.
Puljak i Šuta u drugom krugu
Foto:
DNEVNIK.hr
Kod Matijevićevih birača zrcalna slika: više od polovice povjerenje u drugom krugu daju Puljku, za Šutu je malo više od četvrtine.
Birači ostalih kandidata iz prvog kruga su podijeljeni: po tridesetak posto za Puljka odnosno Šutu. HDZ-ovu kandidatu ipak su skloniji oni koji su u prvom krugu neodlučni – 29 posto u odnosu na Puljkovih 9.
Kako bi mogao izgledati okršaj Puljka i Keruma?
Iako je znatno izvjesnije da ćemo u drugom krugu uz Puljka gledati Tomislava Šutu, znamo i kako bi izgledao okršaj aktualnog i nekadašnjeg gradonačelnika, Ivice Puljka i Željka Keruma.
Puljka bi podržalo 45 posto ispitanica i ispitanika, a Željka Keruma 35. Razlika bi bila oko 10 postotnih poena, dvostruko više nego u slučaju okršaja Puljak - Šuta. Petnaestak posto ne bi u ovakvom scenariju imalo kome dati svoj glas te bi stoga u drugom krugu ostali kod kuće, a ostali ili ne znaju ili ne žele odgovoriti.
I ovdje je raspodjela preostalih glasova iz prvog kruga donekle slična kao i maloprije: 52 posto Matijevićevih birača glasa u drugom krugu za Puljka, 17 posto za Keruma. Birači Tomislava Šute rade sasvim suprotno – 13 je posto za Puljka, a 54 posto za Keruma u drugom krugu, dok ostali ostaju kod kuće.
Okršaj Puljka i Keruma
Foto:
DNEVNIK.hr
Birači preostalih kandidata i u ovom se primjeru skladno raspoređuju: 32 posto za Puljka, 36 posto za Keruma. Neodlučni birači iz prvog kruga u drugom bi ipak bili skloniji izazivaču, pa bi tako dvadesetak posto podržalo aktualnog gradonačelnika, a tridesetak Željka Keruma.
"Uvijek valja naglasiti da je ovo samo anketa, odnosno odraz stanja sentimenta građana u jednom trenutku. Brojke se do izbora još stignu mijenjati, možda ne baš tektonski, ali dovoljno da situacija bude još zanimljiva. Ono o čemu će mnogo toga ovisiti bit će, naravno, izlaznost, ali i za nju čekamo nedjelju", zaključio je Krešić.
Istraživanje je za Dnevnik Nove TV provela agencija IPSOS na slučajnom uzorku od 600 punoljetnih građana Splita. Provedeno je od 8. do 12. svibnja ove godine, a pogreška mjerenja iznosi 4 posto.