Diljem Hrvatske i svijeta obilježava se Veliki petak, drugi dan Vazmenog trodnevlja, razdoblja pripreme za najvažniji kršćanski blagdan – Uskrs.
RASTU NAPETOSTI
Je li ovo sljedeća zemlja na Trumpovom nišanu? "Pentagon se ubrzano priprema za vojnu operaciju"
Isplata
Roditelji, uskoro provjerite račune: Tisućama građana u dva navrata sjest će novac
13
POKROVITELJ AUTO PLETER d.o.o.
Rabljeni automobil kao dobra investicija: Mercedes iz 2021. godine po upola nižoj cijeni
Posebno svečano bilo je u šest mjesta na otoku Hvaru, gdje je jutros završila još jedna procesija ''Za križen'', tradicionalna pučka pobožnost Velikog tjedna.
Najveći broj hodočasnika križonošu je dočekao na rivi u Jelsi, gdje je prema običaju križonoša nakon 25 prijeđenih kilometara tijekom noći posljednju dionicu otrčao u sprintu i križ predao župniku. Križonoša iz Jelse svoj red čekao je punih 25 godina, izvijestio je reporter Dnevnika Nove TV Ivan Kaštelan.
"Malo osjećam tabane, ali ništa posebno. Mislim da ima puno većih križeva koje ljudi nose od ovoga koji sam ja nosio tako da to je samo naš jedan simboličan način na koji prenosimo vjeru i tradiciju štovanja Kristove muke", rekao je Velimir Mišković, križonoša iz Jelse.
"To je nekako trenutak visokog naboja, kad se većini ovlaže oči i zaplaču doslovno. I ne može se objasniti to, jednostavno takav je taj trenutak. Tako je i s ovom procesijom 'Za križem'", napomenuo je don Stanko Jerčić, župnik u Jelsi.
Na Hvaru održana procesija Za križen - 1
Foto:
Dragan Matic/Cropix
Na Hvaru održana procesija Za križen - 2
Foto:
Dragan Matic/Cropix
Na Hvaru održana procesija Za križen - 3
Foto:
Dragan Matic/Cropix
Na Hvaru održana procesija Za križen - 6
Foto:
Dragan Matic/Cropix
Na Hvaru održana procesija Za križen - 4
Foto:
Dragan Matic/Cropix
Na Hvaru održana procesija Za križen - 7
Foto:
Dragan Matic/Cropix