Konferencija o budućnosti globaliziranog svijeta, budućnosti Izraela i židovskog naroda, održava se pod pokroviteljstvom izraelskog predsjednika Shimona Peresa, u sklopu obilježavanja 60. obljetnice osnutka Države Izrael.
Pročitajte i ovo
gađane baze
Žestoki udari Izraela na Siriju: "Fokusirani smo na našu sigurnost"
tampon zona
Netanyahu pad Assada nazvao "povijesnim danom": Objasnio i zašto je njegova vojska na granici sa Sirijom
Na konferenciji sudjeluje desetak predsjednika država i premijera, znanstvenici, nekoliko Nobelovaca, umjetnici, gospodarstvenici, vjerski vođe.
Sudjelujući u raspravi na plenarnoj sjednici koju je otvorio izraelski predsjednik Peres, Mesić je rekao da je "globalno sutra" nezamislivo bez mira koji mora osigurati uvjete za razvoj i napredak.
"Ne smijemo se pomiriti globalizacijom siromaštva nego moramo težiti globalizaciji bogatstva", rekao je Mesić, te ukazao na probleme siromaštva i zaostajanja u razvoju velikog dijela svijeta, na energetsku i krizu hrane te na probleme klimatskih promjena što su sve pitanja s kojima se suočava svijet danas i sutra.
Sudionicima skupa predložio je razmišljanje o tome "koliko je dobar sustav u kojem živimo, u kojoj mjeri taj sustav zadovoljava potrebe ljudi, a u kojoj se sveo na instrument održavanja sebe sama?".
Postavio je pitanje kamo su nestali pojmovi "opće dobro, kozmopolitizam, solidarnost", te naglasio da "unatoč neprikosnovenosti privatnog vlasništva, svijet u kojem živimo ne bismo trebali svesti na danonoćnu borbu za profit".
Mesić je rekao da se zauzima za duhovnu obnovu, za "stvaranje svijesti ne samo o tome da je današnji svijet globaliziran i međuovisan, nego da u tom svijetu doista ovisimo jedni o drugima, da svrha našeg postojanja nije da jedni živimo na račun drugih, da se međusobno uništavamo - što se naravno ne radi samo ratovima, nego da si uzajamno pomažemo kako bismo svakim danom živjeli sve bolje".
Naglasio je da je život moguć samo kroz koegzistiranje različitih ljudi, različitih tradicija, kultura, svjetonazora i vjera, s "da bismo mogli živjeti trebamo mir, sigurnost i razvoj koji neće mimoići nikoga i koji neće biti ničija privilegija".
Na Konferenciji o budućnosti u okviru obilježavanja 60. obljetnice Izraela sudjeluje 13 predsjednika država
Na konferenciji pod pokroviteljstvom izraelskog predsjednika Shimona Peresa sudjeluje 13 predsjednika država među kojima i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, desetak bivših predsjednika i drugih visokih državnika iz cijelog svijeta.
Među njima su Mihail Gorbačov, Vaclav Havel, Henry Kissinger, Joschka Fischer i drugi, a među 3500 sudionika ima i znanstvenika, umjetnika, gospodarstvenika te vjerskih vođa.
Konferenciju u Kongresnom centru u Jeruzalemu otvorio je Peres. Prvi govornik, predstavnik bliskoistočnog mirovnog Kvarteta Tony Blair rekao je da u 21. stoljeću svaka zemlja, da bi uspjela, mora biti otvorena prema drugima.
"Treba biti otvoren u nadi, a ne zatvoren u strahu", rekao je Blair i kao najvažniju zadaću istaknuo širenje slobode, demokracije i pravednosti za sve.
To znači, po njegovim riječima, i da Izrael bude sigurna država i da se osnuje država Palestina, te da te dvije države žive u miru i suradnju.
U nastavku sjednice govorili su predsjednici država među njima i predsjednik Mesić, zatim predsjednici Poljske, Latvije i Slovenije. Oni su iznijeli svoja viđenja rješenja problema kao što su očuvanje mira, sigurnosti, razvoja, iskorijenjivanja siromaštva, rješavanja energetske i krize hrane.
Predsjednik Mesić je uz ostalo pozvao na koegzistenciju različitih ljudi, različitih tradicija, kulture, svjetonazora i vjere i naglasio da gospodarski i društveni razvoj ne smije biti privilegija samo nekih.
Mesić je prije početka konferencije imao kraće neformalne susrete s izrealskim predsjednikom Peresom, ukrajinskim predsjednikom Viktorom Juščenkom, poljskim predsjednikom Lechom Kaczynskim, bivšim britanskim premijerom Blairom, te posljednjim sovjetskim čelnikom Gorbačovom.
U sklopu konferencije otvorena je i izložba "Sutrašnji horizonti" najvećih znanstvenih otkrića i postignuća izraelskih znanstvenika u oblasti medicine, poljoprivrede, visoke tehnologije i energetike, a za njihove uspjehe se vjeruje da će obilježiti budućnost Izraela i svijeta.
Konferencija se nastavlja u srijedu razmatranjem prvenstveno pitanja koja se tiču budućnosti Izraela i židovskog naroda. Jedna od glavnih tema bit će rješavanje židovsko-arapskog sukoba. Predstavnici arapskog svijeta skromno su zastupljeni na skupu.
Dok šest milijuna Izraelaca 14. svibnja slavi 60. obljetnicu osnutka države, 1,2 milijuna Palestinaca koji su ostali u Izraelu, kao i 3,5 milijuna stanovnika na palestinskom teritoriju, na Zapadnoj obali i pojasu Gaze, te još oko četiri milijuna Palestinaca raseljenih po susjednim zemljama, doživljavaju dan osnutka Izraela kao katastrofu.
Taj dan nazivaju Yom All Naqba i obilježavaju ga 15. svibnja. Jedna od plenarnih sjednica konferencije u srijedu bit će posvećena i 60. obljetnici izraelsko-američkog prijateljstva na kojoj će govoriti i američki predsjednik George W. Bush.
U intervjuu za Jerusalem post od utorka Bush je izjavio da vjeruje da se do kraja ove godine može postići dogovor o palestinskoj državi, "slobodnoj i demokratskoj".
U zemlji u kojoj su jake mjere sigurnosti svakodnevica u Jeruzalemu su ovih dana znatno pojačane radi osiguranja sudionika konferencije. Za osiguranje samo predsjednika Busha angažirano je 14.000 policajaca.