Svima na vlasti jedno je zajedničko - osnivanje povjerenstava. Od Vlade do Vlade ta se praksa ne mijenja! Osniva ih i Plenkovićeva. U prvih 100 dana - 9 takvih raznih tijela, koja na neki način odlučuju i o životima građana.
Ne odustaju od Povjerenstva koje treba riješiti reformu obrazovanja. Na njihovom je popisu i ono za proglašenje Vukovara mjestom posebnog pijeteta. Radi se na sustavu domovinske sigurnosti. A u veljači kreće i sa - suočavanjem s prošlošću! Problemi i nakon "slučaja Orašje". Ali i za pregovore oko Ine - u rukama su posebnih Savjeta.
Pročitajte i ovo
vlada suzbija spekulacije
Ključna točka u sirijskom građanskom ratu: "Pad Damaska je samo pitanje vremena"
80 eura
Vlada umirovljenicima obećala božićnicu, a oni poručili: "Da daju i više, nije dovoljno!"
"Gospodin Plenković je majstor za osnivanje ad hoc Povjerenstava koja na kraju ne riješe problem", smatra bivši SDP-ov ministar poduzetništva Gordan Maras.
No, u SDP-u brzo zaboravljaju da je i njihova Vlada radila isto.
"U prvih 100 dana nismo imali radne skupine, to je išlo kako su se razvijali projekti. Dakle, neću reći Povjerenstva, to podsjeća na one famozne komisije - kad ne znaš što ćeš osnuješ komisiju", kaže i bivši ministar regionalnog razvoja Branko Grčić.
Ipak, demantiraju ga brojke iz Banskih dvora. Jer Milanovićeva je Vlada, kažu na naš upit, u istom razdoblju imala 6 Povjerenstava.
A dva od ukupno tri Povjerenstva osnovana su u isto vrijeme u mandatu Tihomira Oreškovića - a bavila su se javnom upravom.
Kao tada ministar turizma i Anton Kliman se angažirao. Ali naknadno - oko strateških investicija.
I ne misli da su podbacile!
"Svaki tjedan smo imali sjednicu, imali smo jako puno donesenih odluka - nekoliko autokampova,
zemljišta koje smo stavili u svrhu..", kaže bivši HDZ-ov ministar turizma.
"Svaki onaj tko je preuzeo tako visoku funkciju, mora biti dobro organiziran", slaže se i bivši Mostov ministar poljoprivrede Davor Romić.
Za svoj rad u Povjerenstvima - nisu plaćeni. Priliku da se angažira u jednom od njih Romić nije dobio.
"Ona se osnivaju zbog specifičnih problema. Da ljudi koji su stručnjaci u određenim područjima riješe i daju preporuku onome koji donosi odluku", kaže Romić.
"U suprotnom nemaju smisla i koriste se kao jedna vrsta manipulacije s javnošću i izbjegavanje
donošenja odluke o pojedinom pitanju", smatra SDP-ov zastupnik Joško Klisović.
A upravo takav dojam i ostavljaju u javnosti.
Propustili ste Dnevnik? Pogledajte ga besplatno na novatv.hr