Ugostitelji su na meti inspekcija zbog pušenja u zatvorenim prostorima. Kazne su do 20.000 eura. Pušenje je i velik zdravstveni problem. Hrvatska je među zemljama s najjeftinijim cigaretama iako smo po smrtnosti u vrhu Europske unije.
Podijelite
U jednu pizzeriju inspekcija je došla, ali test za pušače je prošla. Terasa je dovoljno prozračna da se može pušiti.
"Na terasama je pušenje dozvoljeno samo ako je terasa otvorena više od 50 posto. Ako je terasa zatvorena, ostakljena, u njoj je pušenje zabranjeno. To znači da ne možemo ishodavati nikakve dozvole unutar zatvorenog dijela terase", objasnio je Hrvoje Margan, vlasnik ugostiteljskog objekta.
Oko pušenja u zatvorenim prostorima građani su podijeljeni. "Neka puše ljudi. Tko puši - neka puši, tko ne puši - neka ne puši", "Strašno, to treba stati, pa čak i ovo vani na terasama nije u redu", "Pušač nisam, ali ne smeta mi, sjednem vani ako ima mjesta, ali unutra ne", rekli su građani.
Zakon ima jasna pravila. Tamo gdje se jede, nema pušenja. Restorani moraju imati odvojeni prostor za pušače, ali tamo nema posluživanja hrane. Isto je i za veće kafiće, može se pušiti samo u fizički odvojenim prostorijama, ali tamo se ne bi smjelo posluživati piće.
"Osim za objekte koji su do 50 metara kvadratnih, oni se moraju proglasiti pušačkim prostorima i moraju imati ventilaciju, a objekti manji od 10 metara kvadratnih ne mogu biti pušački prostor", objasnila je Jelena Tabak, predsjednica Udruženja ugostiteljskih djelatnosti.
Inspekcije su pokazale da je više od 50 posto ugositelja u prekršaju.
Kazne su od 10.000 do 20.000 eura.
Najviše nepravilnosti događa se zbog zatvorenih terasa. Kafići i restorani sa zatvorenim terasama moraju biti otvoreni s tri strane.
Ima straha kada je zdravlje u pitanju. Zbog posljedica pušenja svake godine izgubimo grad veličine Makarske.
Dok kutija cigara u Hrvatskoj stoji pet eura, u Australiji je 26 eura , na Novom Zelandu 21 euro, u Velikoj Britaniji 18 eura, u Norveškoj 13 eura te u Francuskoj 11 eura.
"Hrvati definitivno puše previše, svaka treća osoba. Pušenje nije problem samo za osobu koja puši, pasivni pušači također obolijevaju, vrlo često od kronične plućne bolesti, a djeca od bronihitisa i astme, mogu dobiti karcinome povezane s pušenjem", ispričala je Ljiljana Ćenan, specijalistica obiteljske medicine.
Dnevnik Nove TV upitao je Ministarstvo zdravstva hoće li se dizati cijena cigareta. Odgovaraju da to nije u njihovoj nadležnosti, a Ministarstvo financija još nije odgovorilo.
"Povećanje cijena smanjilo bi dostupnost. Ako je kutija cigareta skuplja, onda je manje dostupna i ima određeni utjecaj na smanjenje pušenja, ali to ne može biti jedina mjera jer će se dio osoba okrenuti crnom tržištu", poručila je Ćenan.
Dvije kutije cigareta stoje kao jedna polica zdravstvenog osiguranja. U jednoj godini prosječan pušač popuši više od prosječne hrvatske plaće, a država u jednoj godini od toga uprihodi više od milijardu eura.