Netflixova hit serija "Adolescence" potaknula je razgovore u društvu o odnosu roditelja, djece i tehnologije. Tako su i u HAKOM-u zaključili da je dobar trenutak da se podigne svijest o sigurnosti djece i tinejdžera na internetu.
Policija apelira
Šetali šumom na području Tounja i onda ga ugledali: Odmah su pozvali policiju
Nove prijetnje
Trump zagrmio: "Ne sklope li dogovor, bit će bombardiranja!"
prenapuhane cijene
"Tražio je 360.000 eura, mi ponudili 168 tisuća i kupili": Hrvati otkrili kako spustiti cijenu nekretnine
"Djeca i mladi danas komuniciraju na načine koje većina odraslih ne razumije u potpunosti. Ono što izgleda nevino može imati sasvim drugačije značenje", piše na stranici HAKOM-a na Facebooku i zatim navode emotikone koje vaša djeca možda koriste, ali imaju kodirano značenje.
Adolescence
Foto:
Profimedia
🔴 Red Pill (Crvena pilula) – "Vidim istinu." Korišten u toksičnim muškim zajednicama za označavanje "buđenja" prema navodno skrivenim "istinama" o ženama i društvu, često povezan s mizoginim ideologijama.
🔵 Blue Pill (Plava pilula) – označava one koji su “slijepi za istinu” ili koji još uvijek vjeruju u uobičajene stavove o odnosima i rodnoj dinamici.
💥 Dinamitski emoji – "eksplodirajuća crvena pilula", što znači da je netko radikalizirani incel.
🫘 Grah – simbol povezan s incel kulturom, ponekad korišten za ismijavanje žena.
💯 100 emoji – povezan s "80/20 pravilom", vjerovanjem da je 80 % žena privučeno samo 20 % muškaraca.
🕳️ Crna rupa – koristi se za izražavanje depresije, beznađa ili osjećaja gubitka u negativnim online zajednicama.
🌪️ Tornado – označava kaos ili osjećaj preplavljenosti, ponekad korišten za izražavanje mentalnog stresa.
🐸 Žaba (Frog emoji) – povezana s alt-right i ekstremističkom meme kulturom, često povezano s likom Pepe the Frog, koji su preuzele neke toksične online grupe.
🦅 Orao (Eagle) – simbol ekstremnog nacionalizma, ponekad korišten u desničarskim online zajednicama.
💀 Lubanja (Skull) – iako se često koristi kao sleng za "to je smiješno" ili "umirem od smijeha", u određenim grupama može signalizirati nihilizam ili samoozljeđivanje.
❤️ 💜 💛 💗 🧡 Boje srca i njihova značenja:
❤️ = ljubav
💜 = požuda
💛 = "Jesi li zainteresiran/a?"
💗 = "Zainteresiran/a, ali ne za seks."
🧡 = "Bit ćeš u redu."
Serija
Foto:
Profimedia
Što roditelji mogu učiniti?
-
Budite znatiželjni, ne sukobljavajte se – postavljajte otvorena pitanja: “Čuo/la sam da neki emojiji imaju različita značenja. Jesi li čuo/la za to?” Održavajte razgovor laganim.
-
Stvorite zonu bez osude – ako se vaše dijete boji da će biti kažnjeno zbog iskrenosti, neće se otvoriti. Jasno im dajte do znanja da ste tu da slušate.
-
Dekodirajte zajedno – pitajte ih da vam objasne svoj digitalni svijet. Što različiti simboli znače? Koga prate? Nemojte pretpostavljati – pitajte.
-
Podučavajte kritičko razmišljanje – pomozite im da preispitaju online sadržaj. "Zašto misliš da neke grupe promoviraju ovu ideju? Tko od toga ima koristi?" Naoružajte ih pitanjima, a ne samo pravilima.
-
Pratite bez špijuniranja – otvoreni razgovori učinkovitiji su od tajnog nadzora. Normalizirajte provjeravanje njihovih online prostora kao dio roditeljstva, a ne kao kriznu mjeru.
-
Budite iskreni o manipulaciji – objasnite kako toksične online grupe privlače mlade ljude tako što ih čine posebnima, uključuju ih ili im daju osjećaj da posjeduju "insajdersko znanje".
-
Izgradite njihovo samopouzdanje izvan interneta – što se više osjećaju cijenjeno i sigurno u stvarnom svijetu, to će manje tražiti potvrdu u opasnim online zajednicama.
Pročitajte i ovo
Akcija u Slavoniji
Uhićen jedan policajac: O cijeloj akciji oglasio se MUP
Pročitajte i ovo
Zastrašujući prizor
FOTO Užas kod Makarske! Ogromne stijene se odronile i zatrpale cestu: "Ići će se u rekonstrukciju"