Bio je to povod rasprave u emisiji Epicentar u kojoj su se gosti bavili ključnim problemima Tuđmanove politike - od političkih transformacija početkom '60-ih, stvaranja demokratske Hrvatske, odnosa s Miloševićem, podjele BIH i odnosa sa Srbima u Hrvatskoj.
Pročitajte i ovo
magnituda 5,2
Snažan potres pogodio Grčku
Ponovno trese
Više potresa jutros je zatreslo poluotok Pelješac, a nemirno je bilo i kod Ludbrega
Snimku epicentar u cijelosti možete pogledati ovdje.
Prof. Bekavac autor knjige "Izmišljeni Tuđman" napisao je odgovor na Hudelistovu biografiju o prvom hrvatskom predsjedniku koju smatra fiktivnim romanom bez ijednog afirmativnog stava o Tuđmanu. Ne smatra se, kaže Tuđmanovim odvjetnikom, to mu nije namjera. Tuđmanovo djelo njegova je najbolja obrana. Treba vjerodostojno analizirati činjenice koje su se tada događale, ističe Bekavac.
U prvom dijelu emisije, iz Sarajeva se uključio Stjepan Kljuić, ratni član Predsjedništva BIH i višestruki haaški svjedok. Odnos prema Hrvatima u BIH zamjera Tuđmanu, ali ne smatra ga glavnim krivcem. U Zagrebu su periferni ljudi koji nisu ni poznavali, ni voljeli Bosnu odlučivali o njezinoj sudbini.
To se nastavilo i nakon Tuđmana, a kriva je hrvatska politička elita koja nikad nije znala reći stop, ističe Kljuić. U ono doba bilo je jako komercijalno stajati uz Tuđmana i klimat glavom, a danas mu se za sve ono loše želi prebaciti isključiva krivica. Na upit je li točno da ga je sadašnji Predsjednik Stjepan Mesić početkom 90-ih pokušao spasiti od zlovolje Tuđmana, a ne smijeniti, Kljujić je rekao kako to nije točno - "nitko mene nije spašavao".
Dr. Ivo Banac i Slavko Goldstein, podsjetili su na otvoreno pismo koje su '93.godine uputili predsjedniku Tuđmanu, u kojem su zahtijevali povlačenje s vlasti upravo zbog pogrešne politike prema BIH. Tuđman je bio opsjednut idejom da bude veliki vođa velike Hrvatske. Ta opsjednutost bila je bitna sastavnica njegovog uspjeha i upravo zato se uspio suprotstaviti Miloševiću, smatra Goldstein.
Banac, najžešći Tuđmanov kritičar, osim pitanja podjele Bosne ističe i problem položaja Srba u Hrvatskoj. Trebala je postojati taktična komunikacija sa Srbima u Hrvatskoj, i zajedničkim jezikom bilo je moguće izbjeći pobune. Povjesničar Nikica Barić suprotstavio se takvom mišljenju i rekao da bi do pobune svakako došlo, jer to je bio plan službenog Beograda.
S druge strane, Slavko Goldstein se prisjeća da je predsjednik Tuđman odbijao takve prijedloge i želio je komunicirati isključivo s Miloševićem.
Povjesničar dr. Nikica Barić smatra da su Tuđmanovo naslijeđe i uloga još uvijek predmet aktualne politike. Dio političara Tuđmana smatra besprijekornim, a drugi dio obezvređuje njegovu ulogu i ističe samo pogrešne poteze koje je napravio - rekao je Barić te dodao da objektivnu historiografsku analizu još nije moguće napraviti. Neosporna je njegova uloga u stvaranju i obrani hrvatske države jer ju je on vodio u prelomnim godinama.
Zanimljivo gledanje na državu ponudio je Slavko Goldstein &8211; "Fetiš države je opasna stvar. U Europi bi se ta cijela stvar malo drugačije uredila."
Tuđman je bio prvi hrvatski Predsjednik, njegov značaj i uloga u stvaranju demokratske Hrvatske su neupitni. Imao je cilj i htio ga je ostvariti, pritom je radio pogreške koje su ostavile posljedice, ali da nije bilo Tuđmana, pitanje je bi li Hrvatska bila samostalna - zaključak je rasprave u Epicentru, u kojem je 3300 gledatelja glasalo na postavljeno referendumsko pitanje: "Je li za Vas prvi hrvatski Predsjednik Franjo Tuđman bio pozitivna ili negativna ličnost?". Njih 72 posto predsjednika Tuđmana smatra pozitivnom, a 28 posto negativnom osobom.