Zagorec na uvjetnoj slobodi, sudac ga pustio da otputuje u Beč
Piše D.M.,
21. lipnja 2013. @ 16:00
Sudac izvršenja Milan Došen odobrio je danas Vladimiru Zagorcu da na dva tjedna posjeti svoju obitelj u Austriji.
Podijelite
Bivši general i pomoćnik ministra obrane Vladimir Zagorec, osuđen na sedam godina zatvora zbog krađe dragulja iz MORH-a, od danas se nalazi na uvjetnoj slobodi, nakon što je odslužio više od dvije trećine kazne.
Zagorcu je danas na zagrebačkom Županijskom sudu odobreno da posjeti svoju obitelj u Austriji, doznaje se od glasnogovornika suda Krešimira Devčića, dok Zagorčeva odvjetnica Višnja Drenški Lasan nije htjela dati izjavu.
Zagorec je na Županijskom sudu sucu izvršenja Milanu Došenu dao adresu stanovanja, broj mobitela i zatražio da mu se omogući putovanje u Beč radi posjete obitelji, što mu je i odobreno. Osim toga, javio se u Prvu policijsku postaju i Probacijski ured koji nadzire uvjetni otpust.
Nakon povratka iz Beča, koji se očekuje za dva tjedna, Zagorec se ponovno mora javiti Županijskom sudu.
Uvjetni otpust sudac izvršenja može opozvati u slučaju da osuđenik počini novo kazneno djelo ili ako se neopravdano ne pridržava određenih obveza.
Zagorec je uvjetno otpušten s izdržavanja zatvorske kazne iz kaznionice u Glini, nakon što mu je Povjerenstvo za uvjetni otpust Ministarstva pravosuđa početkom prošlog tjedna usvojilo molbu.
U zatvoru je bio od početka listopada 2008., kad ga je Austrija izručila zbog suđenja za zloporabu položaja i ovlasti, odnosno krađe dragulja iz sefa MORH-a 2000. pri odlasku s dužnosti pomoćnika ministra.
U ožujku 2009. zagrebački Županijski sud nepravomoćno ga je osudio na sedam godina zatvora i oduzimanje imovine u vrijednosti od pet milijuna američkih dolara, to jest 39,4 milijuna kuna, koliko su vrijedili ukradeni dragulji. Vrhovni je sud tu odluku potvrdio u studenome 2009., nakon čega je nekad najodlikovaniji hrvatski general ostao bez čina i odličja.
Njegova odvjetnica ranije je rekla da je Zagorec kao zatvorenik "ocijenjen najboljim ocjenama" te da je zatvorske i izvanzatvorske pogodnosti uredno koristio pa je odluka Povjerenstva bila logična.
Unazad tri godine niz "zvučnih imena" pušten je na uvjetnu slobodu, od Mirka Norca, Hrvoja Petrača i Leona Sulića do Hrvoja Žužića i Fikreta Abdića. (Hina)