Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Raste zabrinutost u EU

Gorka briga oko cijene slatke namirnice: ''Mogu razumjeti da je rat, ali račun ne bi trebali plaćati samo poljoprivrednici i industrija''

Ilustracija
Ilustracija Foto: Getty Images
Na početku ruske invazije na Ukrajinu EU je ukinula uvozne carine na ukrajinski šećer pa se uvoz udeseterostručio, premašivši prošle sezone 400 tisuća metričkih tona.

Europska komisija trebala bi nagovoriti Ukrajinu da uvede kvote za izvoz šećera u EU i tražiti od Kijeva da izvozi šećer domaće proizvodnje, uz poštivanje ekoloških propisa EU-a, poručuje udruga proizvođača CEFS.

Pročitajte i ovo Policija - 1 Uz Savu U improviziranom kampu uz granicu pronađeno oružje i streljivo: Policija sve istražuje

"Mogu razumjeti da je rat i da moramo braniti Ukrajinu, ali račun ne bi trebali plaćati samo poljoprivrednici i industrija", izjavio je na godišnjem skupu udruge CGB u francuskom Reimsu uzgajivač šećerne repe Guillaume Wullens.

Na početku ruske invazije na Ukrajinu EU je ukinula uvozne carine na ukrajinski šećer pa se uvoz udeseterostručio, premašivši prošle sezone 400 tisuća metričkih tona.

Pročitajte i ovo BBB u Grčkoj - 1 Anketa Dnevnika Nove TV Treba li Hrvatska nadzirati navijače puštene iz grčkih zatvora? Pogledajte kako ste glasali

Pročitajte i ovo Ilustracija Noć u Bagdadu Granate pale na kompleks američkog veleposlanstva: "Čule su se eksplozije, oglasile sirene i pozivi ljudima da se sklone"

Nastavio je rasti na početku tekuće sezone i ukrajinski proizvođači procjenjuju da bi mogao dosegnuti 650 tisuća tona u 2023/2024. i premašiti milijun u sezoni 2024/2025. Proizvodnja u Ukrajini raste budući da šećer danas postiže više cijene nego žitarice i uljarice.

Cijene su pak u međuvremenu pale nakon što je Indija objavila da će šećerane uputiti da se umjesto na etanol fokusiraju na proizvodnju šećera.

Pročitajte i ovo Ilustracija 600 nestalih Nestaju "u ponoru": Mnogi koji pokušaju pobjeći žrtve su trgovine ljudima, ali sudbina onih koji i uspiju još je mračnija

Pad cijena brine uzgajivače šećerne repe u EU kojima su nakon nekoliko teških godina ponovno porasli prihodi i šećerane kojima su visoke cijene donijele rekordnu dobit.

"Brine nas pristizanje ogromnih količina ukrajinskog šećera u EU, unatoč kontinuiranom manjku u ponudi na europskom tržištu (...) Nereguliranje (...) uvoza iz Ukrajine nužno će utjecati na cijene šećera", tumači izvršni direktor francuskog proizvođača Tereosa Olivier Leducq.

Pročitajte i ovo Joe Biden Dodatna sredstva Biden poslao apel: "Ne dopustite da Putin pobijedi"

"Cijene su na fizičkom tržištu već počele padati zbog ukrajinskog uvoza, s rekordnih oko 1000 eura po toni na oko 800 eura. Na svjetskim pak tržištima i dalje rastu", rekao je analitičar skupine uzgajivača šećerne repe CGB Timothe Masson.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene