Odluku da jedna braniteljska skupina ne želi sudjelovati u vojnom mimohodu u Zagrebu Ministarstvo branitelja i ministar Predrag Matić osobno smatraju legitimnom te je kao takvu poštuju i nemaju je namjeru problematizirati, priopćilo je u ponedjeljak to ministarstvo.
Pročitajte i ovo
Dok je Matić bio ministar
Revizija 'pročešljala' Ministarstvo branitelja te otkrila nepravilnosti i propuste
O 'posuđenom' nosaču
MATIĆ O SLUČAJU GLAVAŠEVIĆ 'Dao bih i drugim građanima, ali to nije moguće'
U priopćenju se dodaje kako je ministar isto tako primio potvrde mnogih braniteljskih skupina i pojedinaca koji će se svakako odazvati mimohodu pa mole da se i ta činjenica poštuje i uvažava kad se govori o tobožnjem braniteljskom bojkotu mimohoda.
"Vlada Republike Hrvatske i Ministarstvo obrane organiziraju mimohod s osjećajem ponosa i dubokom zahvalnošću svim hrvatskim braniteljima koji su u kolovozu 1995. sudjelovali u oslobađanju Republike Hrvatske, vraćanju okupiranih teritorija u nadležnost njezinih institucija i zakona te završetku rata. Prema tome, mimohod je namijenjen svim hrvatskim građanima i braniteljima i svi su na njega pozvani i dobrodošli", poručilo je Ministarstvo branitelja.
Ministar Matić, dodaje se u priopćenju, zato više ne namjerava komentirati pojedince i skupine koji svojim nedolaskom žele umanjiti važnost i veličinu mimohoda te na račun toga dobivati javnu pozornost.
Pozivnice poslane
Zbog čestih pitanja o sudjelovanju branitelja na svečanom mimohodu, Ministarstvo obrane priopćilo je da je pozvalo na mimohod predstavnike Udruga iz Domovinskog rata te kako do četvrtka, kada je najavljen sastanak Organizacijskog odbora i braniteljskih udruga, očekuju njihovo konačno očitovanje o sudjelovanju i broju pripadnika.
"Vjerujemo da će branitelji odazivom i sudjelovanjem na mimohodu uveličati dan koji slavimo, Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja te 20. godišnjicu vojno-redarstvene akcije 'Oluje' i na taj način pokazati tko je hrabro i časno obranio i stvorio Republiku Hrvatsku, utemeljenu na vrijednostima koje danas njegujemo kao odgovorna članica međunarodne zajednice i međunarodnih organizacija", priopćilo je Ministarstvo obrane.
Tko sve neće u Zagreb na mimohod?
Iz Hrvatskog generalskog zbora najavljuju kako će sudjelovati u mimohodu.
'Ako nismo mi tamo - ratni generali, oni koji su vodili tu Oluju, a tko će onda biti?', poručuje umirovljeni general Pavao Miljavac, predsjednik Hrvatskog generalskog zbora.
S tim će stavom Pavao Miljavac izići i pred Hrvatski generalski zbor , udrugu koja okuplja oko 70 umirovljenih generala i admirala.
'Smatramo da je Oluja nacionalna, iznadstranačka, pobjeda cijelog naroda i kao takvu ju treba promatrati. Podržavamo taj projekt, a da li je netko uz Vladu ili ne, ovisi o političkoj opciji svakog od generala', poručio je Miljavac.
Ratni pripadnici gardijskih brigada i pripadnici Specijalne policije objavili su u nedjelju priopćenje kojim izražavaju neslaganje s "Vladinim politiziranjem" 20. obljetnice vojno-redarstvene akcije "Oluje" te najavljuju da neće biti na vojnom mimohodu u Zagrebu koji će se održati dan prije.
U obrazloženju svoje odluke navode da je vojni mimohod u Zagrebu organiziran isključivo za predizborne svrhe te da je njime Vlada "htjela umanjiti značaj proslave i obilježavanja akcije 'Oluje' u Kninu". (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook