Hrvatski znanstvenici i stručnjaci, zajedno s kolegama iz Slovenije i Italije ispisali su povijest u području kvantne komunikacije kada su, tijekom ministarskog sastanka G20 u Trstu u kolovozu prošle godine, ostvarili kriptiranu komunikaciju između tih triju zemalja. Uspostavljena mreža stabilno je povezivala Trst s Rijekom preko namjenske 100-kilometarske optičke veze te s Ljubljanom preko pouzdanog čvora u Postojni.
Pročitajte i ovo
Popularizacija znanosti
Više od 3500 posjetitelja na otvorenom danu 'Ruđera'
Znak pažnje
Hrvatski znanstvenici za Valentinovo daruju 'fuzijsko srce'
ALARMANTNI PODACI
Broj osoba s autizmom u Hrvatskoj skočio za više od 100 posto: Do 2030. moglo bi ih biti 15.000
Problem s opskrbom
FOTO "Nema dizela ni benzina": Neke pumpe već bez goriva, ministar se pravi Englez
Rat na Bliskom istoku
Amerikanci odredili datum kraja rata s Iranom? Izraelci pokrenuli napade na Bejrut, eksplozije odjekuju i u Teheranu
Pročitajte i ovo
Podrška i od ministra
Ruđerovci u Ministarstvu znanosti predstavili svoj projekt "kvantnog interneta"
Potvrdu uspjeha prve javne demonstracije međueuropske kvantne komunikacijske mreže sada je objavio i znanstveni časopis Advanced Quantum Technologies, čime je to postignuće kvantne komunikacije između triju zemalja prvi put u svijetu i potvrđeno.
U Hrvatskoj su projekt vodili dr. sc. Mario Stipčević i dr. sc. Martin Lončarić s Instituta Ruđer Bošković (IRB), prof. dr. Dragan Peraković i dr. sc. Ivan Cvitić s Fakulteta prometnih znanosti Sveučilišta u Zagrebu te tvrtka Odašiljači i veze (OIV). Surađivali su s timovima sa Sveučilišta u Trstu, talijanskog Nacionalnog instituta za optiku (CNR-INO), Tehničkog sveučilišta Danske i Fakulteta za matematiku i fiziku Sveučilišta u Ljubljani.
Uspostava kvantne mreže između Hrvatske, Slovenije i Italije preteča je budućeg EuroQCI-a, programa Europske kvantne infrastrukture, koji je jedan od glavnih stupova nove strategije kibernetičke sigurnosti EU-a za naredna desetljeća i trebao bi poboljšati europski digitalni suverenitet i industrijsku konkurentnost. U okviru tog programa, kojem se među prvima pridružila i Hrvatska, u sljedećih deset godina u planu je izgradnja mreže ultrasigurnoga kvantnog interneta.
S obzirom na to da je intenzitet kibernetičkih napada na IT infrastrukturu sve veći i raste sve brže, time je ugrožena i sigurnost državnih institucija, industrija, ali i samih građana, pa je realizacija kvantne mreže koja bi jamčila sigurnu komunikaciju postala jedan od najvažnijih strateških ciljeva zemalja diljem svijeta. Zahvaljujući kvantnoj enkripciji koja funkcionira putem razmjene fotona, a koja omogućuje trenutačnu detekciju pokušaja hakerskog upada, kvantna komunikacija postiže apsolutnu sigurnost.
Pročitajte i ovo
Čak 433 kubita
IBM lansirao kvantno računalo nove generacije: Tri je puta snažnije od prošlogodišnjeg
Uspješnom realizacijom ovog pothvata postavili smo temelje za realizaciju kvantne infrastrukture u Republici Hrvatskoj, dok je na razini Europske unije ovaj eksperiment postavio kamen temeljac za širu europsku kvantnu komunikacijsku mrežu – EuroQCI, i to u okviru glavnih programa EU-a Digitalna Europa te programa Connect Europe Facility, komentirao je dr. sc. Mario Stipčević, voditelj Laboratorija za fotoniku i kvantnu optiku na IRB-u, jedan od koordinatora demonstracije u Hrvatskoj i koautor rada.