Dijete je pokopano u bazilici svetoga Dominika u Napulju u 16. stoljeću, navodi se u studiji objavljenoj u čaopisu PLOS Pathogens.
Pročitajte i ovo
raste opseg posla
Drama u susjedstvu! U bolnicama sve više mladih: "Imamo ljude od 30 godina, a granica je sve niža"
objavio HZJZ
Na hrvatskim otocima ljudi su manje bolesni nego na kopnu: Capak iznio podatke
Znanstvenici su zbog tragova osipa na djetetovu licu prvo mislili da je umrlo od ospica. Ali potom su stručnjaci s kanadskog sveučilišta McMaster, analizirajući male uzorke kože i koštanog tkiva, uspjeli idenificirati fragmente DNK-a. Analiza genoma pokazala je da nije u pitanju virus ospica, nego hepatitis B, koji napada jetru, ali uzrokuje i osip.
To otkriće pokazuje da hepatitis B već dugo pogađa ljude i da se malo toga promijenilo u zadnjih 450 godina, rekao je genetičar Hendrik Poinar, glavni autor studije.
"Rezultati pokazuju važnost molekularne analize u identificiranju patogena iz prošlosti, što nam omogućuje da bolje utvrdimo koliko su dugo među ljudima i koliko su se s vremenom promijenili", rekao je Poinar.
"Što više znamo o tome kako su se zaraze širile u prošlosti, bolje razumijemo kako se šire danas, a to nam pomaže da ih bolje kontroliramo", zaključio je.
Hepatitisom B godišnje se diljem svijeta zarazi oko 350 milijuna ljudi, a oko milijun ih od te bolesti umre. (Hina)