Isporuke pšenice kroz Sueski kanal smanjene su zbog krize u Crvenom moru, utvrdila je Svjetska trgovinska organizacija, istaknuvši nagli pad u prvoj polovini siječnja.
WTO je u suradnji s Međunarodnim vijećem za žitarice (IGC) razvio platformu s podacima o pošiljkama, a podaci objavljeni krajem prošlog tjedna nova su potvrda da brodovi zbog krize zaobilaze Sueski kanal.
Od studenog prošle godine jemenski pokret Ansar Allah ometa plovidbu brodova povezanih s Izraelom kroz Crveno more, tražeći obustavu izraelskih vojnih operacija u okupiranom palestinskom Pojasu Gaze i dostavu humanitarne pomoći. SAD i Britanija odgovorili su napadom na ciljeve u Jemenu, ističući da im je cilj sigurna plovidba na ruti kojom prolazi do 15 posto svjetske trgovine.
Pročitajte i ovo
I granatiranja Donecka
Nakon požara u plinskom terminalu Kremlj optužio Kijev: "Nastavljaju pokazivati svoje bestijalno lice"
Pročitajte i ovo
Prema RIA-i
Ako joj se zaplijeni imovina, uzvratit će istom mjerom: Rusija na raspolaganju ima 288 milijardi dolara imovine!
Izvori u brodarskom sektoru rekli su nedavno da očekuju preusmjeravanje nekih pošiljki žitarica oko Rta dobre nade, dodajući ipak da će većina brodara i dalje riskirati tranzit kroz Sueski kanal.
U prosincu je na alternativne rute preusmjereno oko osam posto pošiljki pšenice iz Europske unije, Rusije i Ukrajine, izvijestio je WTO, u odnosu na samo tri posto u pretkriznom razdoblju. U prvoj polovini siječnja udio je poskočio na oko 42 posto.
Od početka prosinca do sredine siječnja EU je alternativnim rutama skupini azijskih i istočnoafričkih zemalja isporučio 330 tisuća metričkih tona pšenice, u usporedbi sa samo 50 tisuća u istom razdoblju prethodne godine. Rusija je pak alternativnim rutama isporučila oko 190 tisuća tona. Godinu dana ranije slali su pošiljke samo kroz Sueski kanal.
Pročitajte i ovo
"Preozbiljna tema"
Anušić o vojnom roku: "To nije pitanje koje se može reći iz rukava"; Medved: "Uskoro izlazimo s prijedlogom"
Ukrajinske pošiljke prolazile su i dalje kroz Sueski kanal, utvrdio je WTO.
Svjetska trgovina pšenicom pokazala je da je otporna na tržišne šokove, poput pandemije i neprijateljstava u Crnom moru, zaključuju, istaknuvši da nisu zabilježeni značajniji poremećaji u pomorskom transportu.