Brzom reakcijom crnogorske policije tijekom tradicionalnog loženja badnjaka na Dvorskom trgu na Cetinju u subotu spriječen je veći sukoba pristalica Crnogorske pravoslavne Crkve (CPC) nakon što su se na istom mjestu pojavila dvojica mitropolita te crkve.
kod Dubrovnika
Drama na cesti: Policija zaustavila 27-godišnju vozačicu, a onda je kroz prozor nešto izletjelo
objavio Halmed
Povlače se serije lijeka za tlak i kolesterol: Pacijenti se trebaju javiti liječniku
NEVIĐENO
Čudo u slavonskom selu: Ono što je učinio Plenković sve je šokiralo
Nakon što su se na trgu pojavili mitropolit CPC-a Mihailo i doskorašnji episkop iste crkve Boris, koji su u otvorenom sukobu, došlo je do napetosti, guranja i verbalnih provokacija među njihovim pristalicama.
Pročitajte i ovo
Postignut dogovor
Gotova dva mjeseca duga blokada: Poljski farmeri obustavljaju prosvjed na granici s Ukrajinom
Reakcijom policije situacija se smirila, a mitropolit Mihajlo nakon kraćeg obraćanja napustio je skup.
"Ovo je badnjak s ulice. Ja ovaj badnjak neću posvetiti jer nije badnjak CPC-a, jer ga posvećuje onaj koji nema nikakve ingerencije. Badnjak koji je naložen s ulice nije crnogorski", rekao je Mihailo okupljenima.
Raskol u Crnogorskoj pravoslavnoj Crkvi dogodio se u rujnu kada je na takozvanom općecrnogorskom zboru od dijela vjernika prisilno umirovljen mitroplit crnogorski Mihailo, a na njegovo mjesto postavljen vladika nikšićki Boris Bojović.
Na tu odluku Mihailo je odgovorio isključenjem Bojovića i njegovih pristalica iz CPC-a te je pozvao vjernike da se ne odazovu Bojovićevu pozivu da sa njim lože badnjake, istodobno je priložio dokument crnogorskog ministarstva pravosuđa, koje je odbilo da upiše Borisa za čelnika CPC-a.
Crnogorska pravoslavna Crkva je ukinuta 1920. godine, a obnovljena je 1993. godine. Naime, nakon što je 1918. nezavisna Crna Gora nasilno prisjedinjena Srbiji, i tako ušla u sastav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, srpske su vlasti dekretom ukinule CPC. Time je ona svedena na mitropoliju unutar SPC-a sa sjedištem u Beogradu.
Iako je Crna Gora obnovila neovisnost 2006. godine, Crnogorska pravoslavna Crkva još uvijek nije kanonski priznata od gotovo svih pravoslavnih crkava, a vjerske službe obavlja u svega nekoliko crkvenih objekata, jer su ostali preneseni u vlasništvo Srpske pravoslavne Crkve. Tri desetljeća pravoslavni vjernici odvojeno lože badnjake.
Vjernici Srpske pravoslavne crkve ložili su badnjake ispred Cetinjskog manastira, a taj vjerski obred predvodio je mitropolit SPC Joanikije, koji je čestitao Badnji dan i predstojeći Božić.
"Da se zavađeni izmire, rastavljeni sastave, da procvjeta mir dobrota i ljubav u našim srcima i dušama i domovima i cijeloj našoj voljenoj domovina. Neka Bog blagoslovi sve vas koji praznik dočekujete s vjerom i ljubavlju", rekao je Joanikije.
Pročitajte i ovo
Političko prepucavanje
Zbog neradnih nedjelja pale teške riječi, a obrtnici upozoravaju: "Goste ne zanima koji je dan"
Između ostalih skupu je prisustvovao i predsjednik crnogorskog parlamenta, čelnik proruske i prosrpske koalicije "Za budućnost Crne Gore" Andrija Mandić.
Tradicionalno, više od trideset godina pravoslavni vjernici u Crnoj Gori, pripadnici CPC-a i SPC-a odvojeno slave Badnji dan i Božić.
Ispred Cetinjskog manastira badnjak lože vjernici Srpske pravoslavne crkve, a stotinjak metara dalje, na Dvorskom trgu na Cetinju, vjernici Crnogorske pravoslavne crkve.
Iako godinama nisu zabilježeni incidenti između vjernika i pristalica dviju crkava, mediji su i danas zabilježili povećano prisustvo policije na Cetinju.